reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Elinor Batteries
Przemysł elektroniczny |

W środkowej Norwegii powstanie gigafabryka baterii

Elinor Batteries rozpoczyna plany budowy gigantycznej fabryki akumulatorów nieopodal norweskiego Trondheim. Pierwsza produkcja zrównoważonych baterii Elinor ma rozpocząć się w 2026 roku. Inwestycję szacuje się na 10 mld NOK, czyli ok. 4,36 mld zł.

Gigafabryka, w której będzie odbywała się zrównoważona produkcja baterii w Orkland w środkowej Norwegii, jest pierwszą zapowiedzianą inwestycją na przemysłowym terenie ekologicznym – Eiktyr. Ma to być największy tego typu obiekt w Norwegii, o powierzchni 6000 akrów.

Na razie ruszają przygotowania do rozpoczęcia przedsięwzięcia. Pierwszą fazę budowy gigantycznego zakładu Elinor Batteries zaplanowano na przyszły rok, a początek produkcji na II kwartał 2026 roku. 

W pierwszej fazie, fabryka będzie produkować akumulatory do stacjonarnego magazynowania energii elektrycznej dla budynków i przemysłu, a także stacje ładowania dla transportu elektrycznego, takiego jak samochody i promy.

„Produkcja baterii na dużą skalę jest niezbędna, aby odnieść sukces w transformacji energetycznej” – mówił w komunikacie prasowym Lars Helge Helvig, prezes zarządu Valinor.

Elinor Batteries to bezpośrednia odpowiedź na opublikowaną tego lata strategię rządu norweskiego ukierunkowaną na rozwój łańcucha dostaw oraz produkcji baterii w Norwegii.

Valinor zatrudnił Terje Andersena na stanowisko dyrektora generalnego Elinor Batteries, który wniósł do firmy dyrektorskie doświadczenie zdobyte w Morrow Batteries, zlokalizowanym również  w Norwegii.

„Nie ma innego miejsca na świecie bardziej odpowiedniego do produkcji zrównoważonych baterii niż środkowa Norwegia” – mówi Andersen.

Słowa te nie powinny za bardzo zaskakiwać, gdyż to właśnie w środkowej Norwegii jest szeroki dostęp do najtańszej w Europie energii odnawialnej. Korzystnie tu również wygląda rynek pracy, który ocenia się jako największy w tym skandynawskim kraju. 

Produkowane przez Elinor Batteries produkty mają być oparte na technologii LFP, a co ważne – nieuzależnione od niklu i kobaltu.

Zakończenie inwestycji i uruchomienie wszystkich linii produkcyjnych zaplanowano na 2030 rok. Przewiduje się utworzenie kilku tysięcy miejsc pracy. Jak podało Elinor Batteries w komunikacie prasowym, w kolejnych miesiącach 2023 roku zostanie rozpoczęty proces prozyskiwania kapitału. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama