reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Creotech
Przemysł elektroniczny |

Polska spółka zaangażowana w badanie komet

Creotech Instruments poinformował dziś w komunikacie prasowym, że zaangażował się w unikalny projekt badania komet. Kontrakt opiewający na ok. 1,8 mln euro będzie realizowany dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Założony w 2008 roku Creotech Instruments jest jedną z największych polskich firm produkujących i dostarczających na światowe rynki technologie kosmiczne. Dziś spółka poinformowała w komunikacie prasowym, że pomyślnie zakończyła bezpośrednie negocjacje z Europejską Agencją Kosmiczną w sprawie ustalenia warunków projektu obejmującego kolejne fazy opracowania i produkcji kluczowego podzespołu instrumentu pomiarowego dla misji kosmicznej Comet Interceptor. 

Wartość podpisanego kontraktu to ok. 1,8 mln euro i jest to największy kontrakt, który wynegocjowała polska spółka z Europejską Agencją Kosmiczną. 

Rola Creotech Instruments będzie polegała na wykonaniu kluczowych podsystemów badawczych sondy, którą ESA planuje wystrzelić w przestrzeń kosmiczną w 2029 roku. Podczas misji sonda będzie badała skład i właściwości komet długookresowych. 

Pod koniec 2021 roku Creotech Instruments został zaproszony przez Uniwersytet w Bernie w Szwajcarii do uczestnictwa w misji klasy F – Comet Interceptor, pisze spółka w komunikacie prasowym. Projekt prowadzi Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z Japońską Agencją Aerokosmiczną w ramach programu Cosmic Vision. Jest to projekt długofalowy, dlatego też jego realizacja została podzielona na szereg faz. W pierwszej fazie, od grudnia 2021 roku, Creotech Instruments pracowało nad przygotowaniem prototypu. Zakończone sukcesem negocjacje dotyczyły właśnie kolejnych faz, czyli produkcji systemu lotnego. Umowa na realizację tego etapu ma zostać podpisana w marcu tego roku. 

„Perspektywa pozyskiwania rzadkich na Ziemi surowców, czy też badanie obiektów spoza Układu Słonecznego sprawia, że projekty związane z poznawaniem komet zyskują coraz większe znaczenie. Jedną z ambitniejszych tego rodzaju misji jest misja Comet Interceptor, która nie tylko pobudza wyobraźnię, ale i tworzy doskonałą możliwość zbadania obiektów w dalekim kosmosie, zwłaszcza komet, które spędziły niewiele czasu w wewnętrznym Układzie Słonecznym lub odwiedzają go po raz pierwszy. To wielki przywilej uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Właśnie zakończyliśmy kluczowy i ostateczny etap bezpośrednich negocjacji z ESA, w ramach czego porozumieliśmy się w sprawie warunków projektu, wartego prawie 1,8 mln EUR.” – mówił w komunikacie prasowym dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments – „Przy projekcie odpowiadamy za stworzenie podsystemu przeznaczonego do odczytu i przetwarzania sygnału instrumentu, którego zadaniem będzie przeprowadzenie pomiaru masy jąder atomowych gazów opuszczających kometę w trakcie swojej wędrówki przez Układ Słoneczny. W ten sposób poznamy skład jądra komety i oszacujemy ilości różnych substancji w nim zawartych.”

Jak czytamy w komunikacie prasowym, wystrzelona w 2029 roku sonda ma zostać wyniesiona na odległość ok. 1,5 mln km od Ziemi - w pierwszym etapie ma zostać umieszczona na „orbicie parkingowej” w punkcie równowagi grawitacyjnej Ziemia-Słońce L2, na której będzie czekać do trzech lat na odpowiedni cel. Po okresie oczekiwania na kometę, która dotrze do Układu Słonecznego, sonda podzieli się na trzy mniejsze statki kosmiczne, z których każdy będzie posiadał inne instrumenty badawcze, czytamy dalej. 

„Do tej pory nasza współpraca z ESA opierała się na projektowaniu lub produkowaniu podsystemów dla urządzeń kosmicznych wysyłanych głównie na niską orbitę okołoziemską. Dzięki unikalnej misji Comet Interceptor, która nie tylko zaspokoi naukową ciekawość, ale również przetrze szlaki dla górnictwa kosmicznego, będziemy bogatsi o opracowanie kompletnego procesu opracowania i produkcji lotnego podsystemu dla misji realizowanej w dalekim kosmosie. Jesteśmy bardzo podekscytowani i jednocześnie pełni wiary w powodzenie tego projektu, ponieważ posiadamy odpowiednie kompetencje i bardzo wysokiej klasy zaplecze produkcyjne.” – mówił dalej w komunikacie prasowym Grzegorz Brona.

Creotech Instrument rozpoczął 2023 rok z przytupem. W połowie stycznia Evertiq pisał o udziale polskiej spółki w innym przedsięwzięciu: Polska spółka na czele międzynarodowego projektu. Dodajmy, że Creotech Instrument wraz z partnerami pracuje przy pionierskim projekcie EagleEye i realizuje misję PIAST dla Ministerstwa Obrony Narodowej. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama