reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Creotech
Przemysł elektroniczny |

Polska spółka na czele międzynarodowego projektu

Creotech Instruments zrealizuje nowy projekt z obszaru telekomunikacji kwantowej o wartości 7 mln euro pt. „European, Certifiable, Affordable, User-oriented, Secure, Integration-able, Scalable quantum key distribution solutions”. Projekt będzie realizowany na zlecenie Komisji Europejskiej, w ramach programów Horizon Europe oraz EuroQCI - czytamy w komunikacie prasowym spółki.

Nowy projekt Creotech Instruments dotyczy rozwoju komunikacji kwantowej w zakresie opracowania, certyfikacji i produkcji zaawansowanych systemów kwantowej dystrybucji klucza (Quantum Key Distribution, QKD). Będzie on realizowany w ramach międzynarodowego konsorcjum, któremu mają przewodniczyć polscy eksperci z Creotech Instruments. W powodzenie przedsięwzięcia zaangażowane będą również Austriacki Instytut Technologiczny oraz Instytut Fraunhofera w Niemczech.

Jak informuje Creotech Instruments, projekt rozpocznie się 1 marca i potrwa 2,5 roku. Przeznaczono na niego budżet wynosi 7 mln euro, z czego ok. 4,2 mln przypadnie dla polskiej spółki. 75% finansowania pochodzi ze środków europejskich.

„Horyzont Europe to ambitny program Komisji Europejskiej w zakresie szeroko pojętych badań naukowych i innowacji. Jestem dumny, że możemy w nim uczestniczyć, a co więcej być liderem tak kluczowego projektu realizowanego dla Komisji. Projekt eCAUSIS to bez wątpienia kolejne, bardzo ważne dla nas przedsięwzięcie z obszaru technologii kwantowych, które mam nadzieję, wzmocni naszą pozycję na tym innowacyjnym i perspektywicznym rynku. Wcześniej Creotech był skupiony na przygotowaniu produktów dla systemów komputerów kwantowych. Teraz wchodzimy na pokrewny rynek telekomunikacji kwantowej. Wartość tego rynku jest wielokrotnie większa i w przeciwieństwie do komputerów kwantowych, nad którymi wciąż trwają badania, telekomunikacja z wykorzystaniem zjawisk kwantowych już jest na całym świecie wdrażana, a w niektórych krajach jest już nawet wykorzystywana do zabezpieczania procesu wyborów parlamentarnych. Unia Europejska zdecydowała, że nie może pozostać za USA i Chinami i potrzebuje własnych producentów certyfikowanych systemów dystrybucji kluczy kwantowych. Do tego zadania wybrała naszą Spółkę. Mamy świetnych specjalistów i doskonałe zaplecze produkcyjne, wszystko to pozwala nam z optymizmem patrzeć na ten wymagający projekt, w którym będziemy odpowiedzialni za opracowanie, certyfikację, walidację i produkcję zaawansowanych systemów kwantowej dystrybucji klucza (QKD).” – mówi Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments. 

Nie jest to jedyny projekt z obszaru kwantowego, w który zaangażowane jest Creotech Instruments. Jak podaje spółka, w ubiegłym roku została wybrana do konsorcjów realizujących przełomowe projekty budowy dwóch komputerów kwantowych. Pierwszy dotyczy budowy pierwszego 100-kubitowego komputera kwantowego dla Komisji Europejskiej oraz uzyskanie gotowości technologicznej do budowy 1000-kubitowego komputera do 2029 roku. Drugi projekt natomiast dotyczy budowy polskiego komputera kwantowego w infrastrukturze HPC Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Najbliższy czas zapowiada się bardzo pracowicie dla Creotech Instrument. Spółka współpracuje z wieloma, międzynarodowymi partnerami, np. University of Oxford, pracuje nad standardem Sinara, który pozwala składać systemy kontrolno-pomiarowe z prostych elektronicznych „klocków”, m.in. dla komputerów kwantowych. 

Oprócz działań związanych z telekomunikacją kwantową, polska spółka działająca w sektorze kosmicznym zapowiedziała również prace nad platformą HyperSat, satelitą Eagle Eye oraz udział w projekcie przewidującym umieszczenie trzech polskich nanosatelitów obserwacyjnych PIAST (Polish ImAging SaTellites) na orbicie. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama