reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Biznes |

Rumuński gigant technologiczny wchodzi do Polski

Arobs, największa firma technologiczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Bukareszcie, 2 lutego 2023 roku poinformowała o nabyciu większościowego (94%) pakietu udziałów polskiej firmy Syderal Polska z Gdańska, specjalizującej się w rozwoju produktów oraz technologii komunikacji kwantowej i optycznej, przechowywaniu i przetwarzaniu danych, a także w sterowaniu mechanizmami i instrumentami satelitarnymi.

„Dzięki ogłoszonej dziś transakcji stawiamy kolejny krok w kierunku konsolidacji naszych kompetencji w zakresie przemysłu lotniczego w ramach Grupy AROBS. Doświadczenie Syderal Polska uzupełnia nową linię biznesową wniesioną do grupy przez naszych kolegów z AROBS Engineering - tworzenie systemów wbudowanych i oprogramowania dla sektora lotniczego. Zespół Syderal Polska posiada bogate doświadczenie w dziedzinie lotnictwa, a firma aktywnie uczestniczy w inicjatywach związanych z tworzeniem europejskiej infrastruktury komunikacji kwantowej. Ponadto cieszymy się, że od tego roku grupa Arobs jest obecna w nowym kraju - w Polsce. Jestem przekonany, że wraz z naszymi nowymi kolegami będziemy rozwijać innowacyjne produkty i usługi oraz angażować się w projekty mające istotny wpływ na przyszłość europejskiej przestrzeni kosmicznej.” – powiedział Voicu Oprean, założyciel i dyrektor generalny Arobs, w komunikacie prasowym.

Syderal Polska powstało w 2016 roku. Składa się z 28-osobowego zespołu specjalistów, którzy dostarczają rozwiązania sprzętowe i programowe na potrzeby klientów z sektora lotniczego. Spółka realizuje projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i jednocześnie prowadzi działania badawczo-rozwojowe finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Syderal angażował się w projekty partnerów z europejskiego sektora kosmicznego.

Firma Arobs w swoim komunikacie prasowym zwróciła uwagę, że Syderal Polska opracowywuje sterowniki instrumentów i mechanizmów, a także projektuje dostosowane pokładowe urządzenia elektroniczne do zastosowań kosmicznych, takie jak FLORIS Instrument Control Unit, czyli spektrometr obrazujący o wysokiej rozdzielczości używany przez ESA do globalnych pomiarów fluorescencji roślinności lądowej i jej mapowania.

Po przejciu Syderal Polska wciąż będzie zarządzane przez dotychczasowego prezesa, Michała Drogosza, który pozostanie również akcjonariuszem z 6% udziałem. Arobs szacuje, że polska firma wygeneruje za 2022 rok obrót w wysokości 1 mln euro. 

„Dołączenie do grupy Arobs to ważny krok dla dalszego rozwoju Syderal Polska. Transakcja ta umożliwia nam rozszerzenie naszych możliwości w zakresie produktów i usług dedykowanych sektorowi kosmicznemu. Stanie się częścią Arobs otwiera przed Syderal Polska nowe możliwości, dzięki którym będziemy mogli eksplorować sektory i branże, w których nasza firma nie była jeszcze aktywna. W obszarze technologii kosmicznych kompetencje Arobs i Syderal Polska doskonale się uzupełniają, co pozwoli nam wspólnie rozwijać bardziej zaawansowane produkty i usługi.” – Michał Drogosz, Prezes Zarządu Syderal Polska.

AROBS Transilvania Software jest notowana na rynku AeRO Giełdy Papierów Wartościowych w Bukareszcie od 6 grudnia 2021 r. Obecnie spółka ma kapitalizację rynkową wynoszącą około 174 mln euro. Jej oddziały znajdują się w Romania na Węgrzech, w Mołdawii, Niemczech, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Indonezji, Francji, Niderlandach i Belgii, a także w USA. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama