reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Polski OTB Ventures inwestuje w kosmiczny startup

ClearSpace to szwajcarska spółka technologiczna zajmująca się oczyszczaniem przestrzeni kosmicznej ze śmieci. Startup pozyskał teraz 26 milionów euro, a udział w rundzie finansowania wziął polski fundusz venture capital OTB Ventures – informuje portal MamStartup.

„Finansowanie osiągnięć naukowych i nowych technologii ma kluczowe znaczenie dla rozwoju sektora kosmicznego i przyspieszenia dalszych inwestycji w gospodarkę. Prywatne inwestycje w firmy kosmiczne, zwłaszcza realizowane ze środków funduszy venture capital, w ciągu ostatniej dekady systematycznie biły roczne rekordy.” – czytamy wypowiedź Adama Niewińskiego, general partnera i współzałożyciela OTB Venture, na portalu MamStartup. 

ClearSpace powstał w 2018 roku jako rozwiązanie dla kosmicznych elektrośmieci. Twórcy spółki chcieli opracować technologię, która pomogłaby przedłużyć życie satelitów czy sprowadzić je na Ziemię, gdyby przestały działać.  
Europejska Agencja Kosmiczna szacuje, że na orbicie ziemskiej może krążyć nawet 32 480 pozostałości po satelitach, które agencja zarejestrowała i monitoruje. Portal MamStartup zauważa jednak, że szacunki dotyczące kosmicznych śmieci są dużo większe – „na orbicie znajduje się co najmniej 130 milionów obiektów, których nie można monitorować, a których rozmiary wynoszą od 1 mm do 10 cm”.

Profil szwajcarskiego ClearSpace byłby więc odpowiedzią na zjawisko, które staje się coraz bardziej alarmującym. Firma zamknęła więc rundę finansowania z 26 mln euro na dalszy rozwój. 

Dodajmy, że w 2019 roku ESA wybrała ClearSpace spośród kilkunastu kandydatów do poprowadzenia pierwszej misji usunięcia z orbity obiektu należącego do agencji. 

Pod koniec listopada minionego roku, OTB Ventures znalazło się w gronie trzech polskich funduszy, które łącznie tego dnia pozyskały ponad miliard złotych na dalsze inwestycje w startupy, pisze dalej portal MamStartup. OTB pozyskało 150 mln euro, czyli ok. 700 mln zł.  


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2