reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Umicore
Przemysł elektroniczny |

Umicore zakontraktował dostawcę niklu

Założona w 1989 roku międzynarodowa firma, zajmująca się technologią materiałową, z siedzibą w Brukseli podpisała długoterminową umowę z fińską firmą Terrafame na dostawy niskoemisyjnego zrównoważonego, wysokiej jakości siarczanu niklu.

Umicore podpisał umowę na dostawy niklu Partnerstwo Umicore i Terrafame wzmocni zrównoważony łańcuch wartości materiałów akumulatorowych w Europie. Już przy wyborze dostawcy niklu, kluczowy był niski ślad węglowy. 

„Partnerstwo Umicore z Terrafame to kolejny ważny wkład w realizację ambicji Unii Europejskiej w ramach Zielonego Ładu oraz w osiągnięcie regionalnie niezależnego i zrównoważonego łańcucha dostaw materiałów do akumulatorów pojazdów elektrycznych w Europie.” — mówił w komunikacie prasowym Mathias Miedreich, dyrektor generalny Umicore – „Wkład Umicore w tworzenie zrównoważonego łańcucha dostaw akumulatorów i redukcję emisji gazów cieplarnianych przez naszych klientów jest częścią naszych przekonań dotyczących zrównoważonego rozwoju oraz naszej wyróżniającej się konkurencyjnej i strategicznej pozycji.”

Wysokiej jakości nikiel jest niezbędnym surowcem do produkcji materiałów katodowych wykorzystywanych w akumulatorach do pojazdów elektrycznych. W kontekście przyspieszającego przechodzenia na elektromobilność w Europie, umowa dotycząca lokalnie produkowanego siarczanu niklu pozwala branży sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na materiały katodowe w regionie. 

„Europejscy klienci korzystają nie tylko z bezpiecznego dostępu do surowców krytycznych. Wiedzą również, że te surowce są uzyskiwane przy znacznie niższym śladzie węglowym, a my w Umicore z kolei przetwarzamy je przy użyciu zielonej energii do produkcji materiałów katodowych do akumulatorów pojazdów elektrycznych.” – mówił dalej w komunikacie prasowym Miedreich.

Podpisana umowa pokryje znaczną część przyszłego zapotrzebowania na nikiel fabryki materiałów katodowych Umicore w Polsce. Gigafabryka w Nysie rozpoczęła produkcję w połowie 2022 roku i jest w pełni zasilana odnawialną energią elektryczną, jest to również pierwsza w Europie gigafabryka materiałów katodowych.

Jak informuje Terrafame w komunikacie prasowym, dostawy już się rozpoczęły. 

„Przeprowadziliśmy rygorystyczny proces kwalifikacji produktów wraz z Umicore i cieszymy się, że rozpoczęliśmy komercyjne dostawy spełniające wysokie standardy Umicore w zakresie jakości i zrównoważonego rozwoju. Unikalny i energooszczędny proces produkcyjny Terrafame pozwala na zmniejszenie śladu węglowego niklu klasy akumulatorowej o ponad 60% w porównaniu do obecnej średniej w branży.” – mówił w komunikacie prasowym Joni Lukkaroinen, dyrektor generalny Terrafame.

Umowa ta stanowi uzupełnienie różnorodnych długoterminowych umów Umicore na dostawy metali o krytycznym znaczeniu dla akumulatorów – litu, kobaltu i niklu.

Umicore zatrudnia około 11 tysięcy pracowników w 47 zakładach produkcyjnych na całym świecie, 15 centrach badawczo-rozwojowych oraz w biurach wspierających. W Polsce znajdują się dwa oddziały – od 2015 roku w Nowej Rudzie, gdzie produkowane są katalizatory ograniczające emisję spalin, a także w Nysie, gdzie od 2022 roku działa pierwsza w Europie fabryka materiałów katodowych.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2