reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Nyborg Mawent SA
Nauka i technologie |

Unikatowe komory akustyczne w Malborku

Firma Nyborg-Mawent SA rozwinęła swoją infrastrukturę badawczą w Malborku, inwestując w trzy nowoczesne i ultrawrażliwe komory akustyczne – pierwsze w Polsce i unikatowe na skalę europejską.

Nyborg-Mawent SA w ramach projektu „Opracowanie wentylatorów o konstrukcji uwzględniającej w unikalnym stopniu uwarunkowania instalacyjne w celu redukcji emisji hałasu i wzrostu sprawności energetycznej” połączył siły z wykładowcami z Politechniki Gdańskiej. 

Jak czytamy na stronie firmy, celem projektu jest opracowanie wentylatorów przemysłowych nowej generacji z poprawioną, w stosunku do obecnie produkowanych urządzeń, efektywnością energetyczną oraz znacznie ograniczonym poziomem generowanego hałasu. Efektem realizacji projektu jest natomiast opracowanie wentylatorów przemysłowych o unikalnych rozwiązaniach konstrukcyjnych, które wyróżniają się niższym poziomem hałasu oraz wyższą sprawnością w porównaniu do rozwiązań konstrukcyjnych.

Właśnie w ramach tych prac badawczo-rozwojowych zaprojektowano i wykonano zespół trzech komór akustycznych umożliwiających badania akustyczne maszyn wirujących przy użyciu serii norm ISO 13347 i ISO 3741, czytamy dalej.
Na unikatową infrastrukturę badawczą składają się dwie komory pogłosowe i jedna komora bezechowa. Ich cechą szczególną są wysokie parametry akustyki wnętrza izolacyjności akustycznej, mające na celu zminimalizowanie poziomu tła akustycznego oraz akustycznych fal odbitych od ścian oraz ograniczenie hałasów dochodzących z zewnątrz. Każda z komór ma ponad 200 m3 powierzchni użytkowej, 30 cm grubości, a do jej zbudowania zużyto ok. 250 ton betonu. 

„Takiego zespołu komór w Polsce nie ma w ogóle, to jedyny zespół komór w kraju. W Europie, jeśli są, to są pojedyncze komory, ale nie do badania wentylatorów i całego układu. Myślę, że jest to bardzo dobry poligon pomiarowy.” – mówił cytowany przez Dziennik Bałtycki Piotr Mioduszewski z Katedry Konstrukcji Maszyn i Pojazdów Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej.

Wartość projektu to 13 519 551,01 zł. Połowę inwestycji o wartości 7 691 096,58 zł  pokryły fundusze europejskie uzyskane w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka Ścieżka.

„Patrząc na historię i możliwości, które były, wykorzystaliśmy wszystkie możliwości jakie były, by stać firmą z XXI wieku. Jesteśmy jedyni w Europie. Na rynku światowym nie znam też firmy, która miałaby tak skonfigurowane komory pod badanie wentylatorów, czyli naszego głównego produktu – mówił cytowany przez Dziennik Bałtycki Piotr Jaskólski, prezes Nyborg-Mawent SA w Malborku – Na przykład nasza kamera akustyczna składa się ze 128 mikrofonów, które pokazują, skąd biegnie dźwięk. Na mnie robi to wrażenie, choć jestem od lat z tym związany.”

Firma Nyborg – Mawent S.A. powstała w 2005 roku w wyniku połączenia norweskiej firmy Nyborg AS i Malborskiej Fabryki Wentylatorów Mawent S.A. Nyborg AS został założony w 1947 w Norwegii i już od 1950 roku dostarczał wentylatory dla przemysłu okrętowego i meblowego. Z kolei Mawent wywodzi się z Malborskiej Fabryki Wentylatorów, powołanej do życia w 1956 roku decyzją Ministra Przemysły Drobnego i Rzemiosła i organizacyjnie podporządkowanej Centralnemu Zarządowi Maszyn i Urządzeń w Poznaniu.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama