reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ASML
Biznes |

Sprzedaż netto ASML wyniosła 21,2 mld euro w 2022 roku

Holenderska firma zakończyła rok mocnym akcentem, odnotowując sprzedaż netto w czwartym kwartale w wysokości 6,4 miliarda euro. Oznacza to 21,2 mld euro za cały rok.

Zysk netto ASML w czwartym kwartale wyniósł natomiast 1,8 miliarda euro, co oznacza wzrost z 1,7 miliarda euro w porównaniu z trzecim kwartałem. Całoroczny dochód netto wyniósł natomiast 5,6 mld euro, co oznacza spadek z 5,8 mld euro odnotowanych rok wcześniej.

„Nasza sprzedaż netto w czwartym kwartale ukształtowała się mniej więcej w połowie naszej prognozy i wyniosła 6,4 miliarda euro. Marża brutto na poziomie 51,5% była powyżej naszych oczekiwań ze względu na dodatkowe modernizacje i rozliczenie ubezpieczenia za ubiegłoroczny pożar ASML Berlin.” — mówił w komunikacie prasowym Peter Wennink, prezes i dyrektor generalny ASML.

Zdaniem Wenninka, 2022 rok był kolejnym mocnym okresem dla firmy, który zakończył się łączną sprzedażą netto w wysokości 21,2 mld euro za rok z marżą brutto na poziomie 50,5%. Wennink dodał do tego rekordowy backlog w wysokości 40,4 euro miliard z końca 2022 r.

„Ciągle obserwujemy niepewność na rynku spowodowaną inflacją, rosnącymi stopami procentowymi, ryzykiem recesji oraz wydarzeniami geopolitycznymi związanymi z kontrolą eksportu. Nasi klienci jednak sygnalizują, że spodziewają się odbicia rynku w drugiej połowie roku. Biorąc pod uwagę nasze zamówienia i strategiczny charakter inwestycji w litografię, popyt na nasze systemy pozostaje silny”. – mówił dalej Peter Wennink w komunikacie prasowym.

ASML spodziewa się w 2023 roku dalszego, silnego wzrostu. Dyrektor generalny holenderskiej firmy przewiduje, że wzrost sprzedaży netto na ten rok wzrośnie o ponad 25. Na przyszły rok z kolei, ASML planuje zainwestować w badania i rozwój około 965 mln euro.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama