reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Przemysł motoryzacyjny generuje 8% polskiego PKB

Przemysł motoryzacyjny jest jedną z sił napędowych polskiej gospodarki - generuje 8% polskiego PKB i odpowiada za 13,5% wartości eksportu. W związku z postępującą transformacją napędową, stoi na rozstaju dróg a od trafnych decyzji zależy, czy wciąż będzie się rozwijał, czy przegapi ten moment.

Istotną część branży stanowią dostawy część. Dzięki temu prężnie działającemu sektorowi, Polska uplasowała się na dziesiątym miejscu na liście największych eksporterów podzespołów na świecie. Wartość tej gałęzi polskiego eksportu szacowana jest na 12,3 mld USD.

Jak podaje portal MamStartup, w 2021 r. wyprodukowano w Polsce 439,1 tys. pojazdów, a zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym i branżach powiązanych znalazło ok. 400 tys. osób, co stanowi 7,6% wszystkich pracowników zatrudnionych w przemyśle. Wynik ten plasuje Polskę na trzecim miejscu w całej Unii Europejskiej.

Postępująca elektromobilność i zachodzące zmiany w przepisach unijnych niosą ze sobą ryzyko zakończenia tego okresu prosperity, albo jego zwiększenia. Polska stoi więc przed wyzwaniem, czy stanie się hubem produkcyjnym zeroemisyjnych pojazdów i niezbędnych do nich podzespołów, czy powoli w to miejsce będzie angażowała inne gałęzie przemysłu. 

„Globalny rozwój elektromobilności jako dominujący trend w motoryzacji niesie z sobą szereg wyzwań, ale również możliwości rozwoju nowych obszarów gospodarki. Dotyczą one zarówno samej technologii pojazdów elektrycznych, jak i tego, co umożliwia jej wykorzystanie: zmian w strukturach łańcuchów dostaw, rozwój infrastruktury ładowania dla potrzeb samochodów elektrycznych, zmian w zakresie oczekiwanej od pracowników branży motoryzacyjnej struktury wykształcenia i wiele innych. Elektromobilność to również świetna perspektywa rozwoju dla polskiej gospodarki, zwłaszcza że tempo zmian w tym zakresie nieustannie przyspiesza. Branża odpowiada na nowe wyzwania poprzez rozwój produkcji części i podzespołów do pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi, a także gotowych samochodów.”  – cytuje wypowiedział Mirosława Michny, Partnera KPMG, portal MamStartup.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama