reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Northvolt
Przemysł elektroniczny |

Northvolt wierzy w powstanie fabryki w Niemczech

W 2022 roku Northvolt podpisał memorandum z krajem związkowym Szlezwik-Holsztyn w sprawie ewentualnej budowy fabryki baterii. Jednak czy wciąż jest to aktualne, gdy Amerykanie przeciwdziałają inflacji i zachęcają firmy do inwestycji, kusząc ogromnymi dotacjami i tańszą energią?

Jak podaje Battery Niews, pomimo krążących spekulacji na temat przeniesienia inwestycji do Stanów Zjednoczonych, Northvolt wciąż wierzy, że wybór lokalizacji w Niemczech był trafiony i kontynuuje rozmowy na temat zbudowania tam fabryki akumulatorów.  

Wydaje się, że rzeczywiście Northvolt poważnie traktuje te plany, ponieważ regularnie – co dwa tygodnie – organizuje spotkania obywatelskie w Heide poświęcone ewentualnej budowie fabryki baterii.

Spekulacje na temat porzucenia niemieckiej lokalizacji i skoncentrowaniu się na amerykańskiej nie wzięły się znikąd. Dyrektor generalny Northvolt, Peter Carlsson, powiedział w październiku zeszłego roku, że firma może opóźnić budowę fabryki, która planowo miała rozpocząć produkcję pod koniec 2025 r., i nadać priorytet ekspansji w Stanach Zjednoczonych. Powodem miał być gwałtowny wzrost cen energii w Europie. 

„Przy obecnych cenach energii elektrycznej to po prostu nie zadziała” – powiedział Nicolas Steinbacher, szef strategii i programu Northvolt w Niemczech, powtarzając komentarz dyrektora generalnego – „Prowadzimy dobre rozmowy z władzami lokalnymi i rządem federalnym, jak ruszyć projekt Heide, aby perspektywa europejskiej produkcji ogniw nie załamała się z powodu wysokich cen energii elektrycznej.” 

Unia Europejska nie pozostała bierna na zachęty płynące z Waszyngtonu. Postanowiła stworzyć własne ułatwienia dla zielonego przemysłu. Jednak wysunięte przez UE propozycje nie znalazły jeszcze poparcia wśród wszystkich państw członkowskich, w tym Niemców. 


reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-2
reklama
reklama