reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Powstanie nowa europejska firma produkująca AGD

Whirlpool ogłosił zakończenie przeglądu strategicznego swojej działalności w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Równocześnie zawarł ostateczną umowę z turecką firmą Arçelik A.Ş na wniesienie wkładu do nowo utworzonego podmiotu, którego Whirlpool będzie właścicielem w 25% a Arcelik w 75%.

Jak czytamy w komunikacie prasowym koncernu, zgodnie z warunkami umowy, Whirlpool wniesie swoją europejską działalność związaną z dużymi urządzeniami gospodarstwa domowego, a Arcelik wniesie swoją działalność w zakresie dużych urządzeń gospodarstwa domowego, elektroniki użytkowej, klimatyzacji i małych urządzeń gospodarstwa domowego do nowo utworzonego podmiotu. 

Whirpool zgodził się również na sprzedaż swojej działalności na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce tureckiej firmie. Kontrakt zawiera zapis, że Whirlpool zachowa prawo własności do swojej firmy KitchenAid w regionie EMEA, która zajmuje się produkcją drobnego sprzętu AGD.

Oczekuje się, że nowy podmiot będzie miał łączną sprzedaż na poziomie ponad 6 miliardów euro i będzie dobrze przygotowany do dostarczania konsumentom wartości poprzez atrakcyjne marki, zrównoważoną produkcję, innowacje produktowe i usługi konsumenckie, czytamy dalej w komunikacie. Ponadto szacuje się, że połączone biznesy wygenerują synergie kosztowe w wysokości ponad 200 mln euro.

„Dzisiejsze ogłoszenie stanowi kolejny ważny kamień milowy w naszej trwającej transformacji portfela.” — powiedział Marc Bitzer, prezes i dyrektor generalny Whirlpool Corporation – „Pozwala nam to uczestniczyć w tworzeniu znaczącej wartości, dzięki repozycjonowaniu biznesu i synergiom kosztowym poprzez nasze udziały mniejszościowe”.

Whirpool oczekuje, że transakcja ta przyniesie wartość bieżącą netto przyszłych przepływów pieniężnych w wysokości ponad 750 mln USD, głównie dzięki przewidywalnym przepływom pieniężnym z wieloletniej licencji na markę Whirlpool i potencjalnej monetyzacji udziałów mniejszościowych Whirlpool. 

Po domknięciu najnowszej transakcji, Whirlpool spodziewa się, że całoroczna gotówka z działalności operacyjnej i wolne przepływy pieniężne wzrosną odpowiednio o około 100 i 250 milionów USD, oprócz przyszłych wpływów z umowy licencyjnej zawartej w związku z transakcją i wszelkich dywidend wynikających z nowego podmiotu. 

"Stworzenie nowej, europejskiej firmy produkującej urządzenia AGD, połączy najlepsze cechy dwóch uzupełniających się organizacji i będzie korzyścią dla konsumentów. Ta korzyść zostanie uzyskana dzięki atrakcyjnym markom, zrównoważonej produkcji, innowacjom produktowym i serwisowi posprzedażowemu. Zwiększy się również produktywność dzięki synergii zakładów produkcyjnych obu partnerów w Europie." – cytuje wypowiedź Zygmunta Łopalewskiego, dyrektora ds. Komunikacji Korporacyjnej Whirlpool Company Polska, portal Wrocław.pl

Transakcja ma zostać zamknięta w drugiej połowie 2023 roku, informuje koncern w komunikacie prasowym.

Jest to kolejna umowa zawarta z turecką firmą Arcelik. W sierpniu 2022 roku Whirpool sprzedał jej swój biznes w Rosji za 260 milionów USD odroczonych płatności. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2