reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Volkswagen
Przemysł elektroniczny |

Volkswagen kupił działkę w Hiszpanii za 63 mln euro

PowerCo, należąca do Grupy Volkswagen firma produkująca akumulatory, kupiła działkę o powierzchni 1,3 miliona metrów kwadratowych w Parc Sagunt w Sagunto za 63,66 miliona euro pod budowę swojej gigafabryki ogniw akumulatorowych, która będzie wzorcowym zakładem dla międzynarodowego koncernu motoryzacyjnego w południowej Europie – informuje walencki Generalitat.

Zgodnie z planami firmy, gigafabryka koncernu powinna zostać otwarta w 2026 roku. Przewiduje się w niej utworzenie ponad 3000 bezpośrednich miejsc pracy.

Batteries News pisze, że transakcja została zamknięta po zatwierdzeniu przez Radę Dyrektorów Espais Econòmics i Empresarials (EEE), spółki publicznej będącej w 50 % własnością Generalitat i w 50 % Sepides, oraz po podpisaniu aktu sprzedaży między spółką zarządzającą Parc Sagunt i PowerCo.

Generalitat podkreślił, że zakup ten wyprzedza terminy ustalone w umowie podpisanej między Generalitat, EEE i PowerCo na budowę gigafabryki ogniw akumulatorowych do pojazdów elektrycznych.

Ximo Puig, prezydent Walencji, zakup działki ocenił jako istotny krok w rozpoczętej przez Grupę Volkswagen inwestycji, która docelowo ma wynieść ponad 3 miliardów euro. Puig widzi w tym przedsięwzięciu szansę dla gospodarki Walencji.

Należy dodać, że w grudniu ubiegłego roku władze Walencji ogłosił budowę gigafabryki Strategicznym Projektem Terytorialnym (PTE), co pozwoliło uruchomić dalsze działania administracyjne, m.in. usprawnienie procedur biurokratycznych i skrócenie terminów. Inwestycja otrzymała również ok. 400 milionów euro pomocy publicznej od PERTE przeznaczonych na pojazdy elektryczne.

Zakup działki został również potwierdzony przez Franka Blome’a, dyrektora generalnego PowerCo, który na swoim profilu na LinkedInie zwrócił uwagę na dogodną lokalizację gruntu – 30 km na północ od Walencji i bliskość morza. Blome zapowiedział również, że kolejnym krokiem będzie otwarcie biura firmy w Walencji oraz zorganizowanie imprezy inauguracyjnej w Sagunt. 

Spółka zależna grupy wyznaczyła Thomasa Dahlema i Javiera Rivera Jorneta (finanse) na członków zarządu Power HoldCo Spain, którzy „będą kierować gigafabryką w Walencji jako centralnym projektem transformacji hiszpańskiego przemysłu motoryzacyjnego”, pisze Batteries News.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2