reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Mekoprint
Biznes |

Mekoprint z nowym rekordem obrotów

Założona w 1954 roku rodzinna firma Mekoprint poinformowała, że ustanowiła nowy rekord obrotów w roku finansowym 2021/22. Obroty duńskiego przedsiębiorstwa z siedzibą w Støvring wzrosły o 28% do 729 mln DKK, czyli do ok. 459,73 mln zł.

„To niezwykle satysfakcjonujące, że ponownie odnotowaliśmy znaczący wzrost. Zapotrzebowanie ze strony klientów jeszcze nigdy nie było aż tak duże, a my odczuwamy ogromną satysfakcję z połączenia wielu naszych technologii produkcyjnych w ramach każdego działu i całej firmy.” – mówi dyrektor generalny Anders Kold. 

Jak czytamy w aktualnościach firmy, Mikroprint planuje osiągnąć obroty na poziomie miliarda koron w 2025 roku. Dotychczasowe wyniki pozwalają na takie szacunki i rokują na ich powodzenie. Tym bardziej, jeśli przyjrzymy się wynikom czterech działów firmy Graphic Electronics, Cables, Mechanics i Micromechanics , które w latach 2021/22 osiągnęły wzrost obrotów na poziomie 19-35%

Zysk wygenerowany przez Mekoprint Holding A/S wyniósł 44 mln DKK po opodatkowaniu, czyli był na poziomie roku poprzedniego, ale wskaźnik rentowności spadł z 8 do 6% - czytamy dalej w aktualnościach. Na wynik ten miało wpływ wiele, niezależnych czynników, jak nieprzewidziane koszty nadzwyczajne związane z rosnącymi cenami energii, surowców oraz stóp procentowych, wahaniami kursów walut, czy wojną na Ukrainie.

„Podobnie jak większość innych firm produkcyjnych, doświadczyliśmy problemów z łańcuchem dostaw oraz dotknęły nas duże podwyżki cen ze strony wszystkich dostawców. Ponadto z powodu wojny musieliśmy zamknąć naszą fabrykę na Ukrainie na półtora miesiąca. W tym kontekście wynik jest całkiem satysfakcjonujący, nawet jeśli nie wzrósł proporcjonalnie do obrotów.” – wyjaśnia Anders Kold.

W roku 2021/22 Mekoprint przeznaczył na inwestycje 74 miliony DKK (ok 46,67 mln zł), czyli najwięcej od czasu powstania firmy. O jednej z nich pisał Evertiq: Mekoprint przejmuje większościowy udział w Microturn. Duńska firma uważa, że zakup 67% udziałów w Microturn pozwolił jej się stać największym partnerem rozwojowym i dostawcą mikroelementów w Skandynawii. 

Kolejne inwestycje mają zostać poczynione w ciągu najbliższych trzech lat, a ich wartość szacowana jest na około 150 mln DKK, czyli 94,60 mln zł. Suma 90 mln DKK (56,76 zł) ma zostać zainwestowana w latach 2022/2023.

„Dokonujemy rekordowych inwestycji, aby zrealizować nasze ambicje wzrostu i wytyczyć strategiczny kierunek dla wszystkich czterech działów. Inwestycje te sprawią, że Mekoprint stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym partnerem biznesowym i pozwolą nam znaleźć się w czołówce – nie tylko jeśli chodzi o rozwój technologiczny. Ponadto będziemy w coraz większym stopniu rozwijać produkty we współpracy z naszymi klientami i dążyć do tego, aby stać się kompleksowym dostawcą komponentów dostosowanych do potrzeb klienta i jeszcze bardziej zacieśniać z nimi współpracę.” – mówi Anders Kold.

Oprócz ambitnych celów biznesowych, Mekoprint planuje do 2025 roku stać się neutralną pod względem emisji CO2 firmą.  


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama