reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PIT-Radwar
Przemysł elektroniczny |

PIT-Radwar zakończył dostawy stacji radiolokacyjnych

Pod koniec grudnia minionego roku, PIT-Radwar poinformował o dostarczeniu do Sił Zbrojnych RP sześciu zmodernizowanych stacji radiolokacyjnych NUR-21MK, a także Grupowego Zestawu Części Zamiennych. Dostawy zrealizowano na mocy umowy z 2 sierpnia 2019 roku. Wartość całego kontraktu wyniosła ok. 116,2 mln zł brutto.

Zaksięgowane przez PIT-Radwar w 2019 roku zamówienie zostało złożone przez Inspektorat Uzbrojenia (obecnie Agencja Uzbrojenia). Jak czytamy w komunikacie prasowym spółki, obejmowało ono:  

  • dostawę sześciu zmodernizowanych stacji radiolokacyjnych NUR-21MK;
  • dostawę Grupowego Zestawu Części Zamiennych (GZCzZ);
  • dostawę trzech Kontenerów Magazynowo Technicznych Części Zamiennych (KMTCz);
  • szkolenie dla obsług stacji.

Wszystkie części umowy zostały już zrealizowane oprócz dostawy  Kontenerów Magazynowo Technicznych Części Zamiennych, którą przewidziano w harmonogramie na czerwiec 2023 roku.

Jak pisze PIT-Radwar, stacja NUR-21MK to radar średniego zasięgu, pracujący w paśmie S, przeznaczony do kontroli obszaru powietrznego, wykrywania i śledzenia tras obiektów. Stacja posiada właściwości bojowe, szczególnie istotna jest tu wysoka mobilność i możliwość radiowej transmisji danych, które zostały podporządkowane jej głównemu zastosowaniu, czyli działaniu w systemach osłony przeciwlotniczej wojsk operacyjnych. 

Zaprojektowana i wyprodukowana przez polską spółkę stacja określa azymut, odległość, a także przynależność wykrytych obiektów. Jej podstawę stanowi opancerzone podwozie gąsienicowe SPG-1, przystosowane do jazdy w szczególnie trudnym terenie. 

„Sterowanie pracą radaru odbywa się z głównego stanowiska operatora umieszczonego w kabinie operacyjnej (przedziale technicznym) lub ze stanowiska pomocniczego w kabinie pojazdu, które może pełnić rolę stanowiska zewnętrznego. Dane o wykrytych przez radar obiektach transmitowane są do współpracujących elementów systemu obrony przeciwlotniczej drogą radiową lub w przypadku pracy stacjonarnej drogą przewodową. Stacja NUR-21MK wykrywa różnego typu obiekty powietrzne, jak np.: samoloty, śmigłowce oraz bezpilotowe aparaty latające. Radar umożliwia automatyczne wykrywanie i śledzenie ok. 100 celów w odległości do 100 km.” – opisuje stację PIT-Radwar na swojej stronie. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama