reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© JRHolding
Przemysł elektroniczny |

SatRevolution, Virgin Orbit i Sułtanat Omanu w misji deep space

Satelity SatRevolution polecą w kosmos na pokładzie nowej rakiety Virgin Orbit w ramach misji prowadzonej wspólnie z Sułtanatem Omanu.

ETCO, reprezentująca Sułtanat Omanu, Virgin Orbit Holdings Inc., SatRevolution SA, z portfela JR HOLDING, oraz polska spółka TUATARA, podpisały porozumienie o wielostronnej współpracy w celu realizacji pierwszej misji tego kraju w obszar dalekiego kosmosu.

Przedsięwzięcie ma na celu dostarczenie satelity zaprojektowanego i wyprodukowanego przez SatRevolution na pokładzie nowej rakiety Virgin Orbit w obszar dalekiego kosmosu z misją przeprowadzenia pionierskich badań naukowych oraz pozyskania wysokiej rozdzielczości obrazów.

Porozumienie przewiduje również dostarczenie przez SatRevolution i umieszczenie przez zawiązane konsorcjum na orbicie okołoziemskiej nanosatelitów, w tym pierwszego w historii Omanu.

Start pierwszej z tych misji przewidywany jest z bazy w Kornwalii na terenie Wielkiej Brytanii jeszcze w bieżącym roku. Ostateczne parametry obu misji i cele naukowe zostaną określone w toku dalszych studiów.

– Tylko kilku krajom udało się do tej pory wysłać z sukcesem misje w obszar dalekiej przestrzeni kosmicznej, ale wizje i technologiczne możliwości dostępne dzisiaj umożliwiają krajom aspirującym do misji kosmicznych dołączenie do tej stawki. Jesteśmy dumni, że Sułtanat Omanu powierzył nam, jako jego wyłącznemu partnerowi, misję realizacji ambitnych celów tego kraju w drodze do pozyskania zrównoważonych rozwiązań kosmicznych. Jesteśmy pełni zapału, aby rozpocząć naszą współpracę odnośnie wystrzelenia pierwszych satelitów Sułtanatu Omanu z terenu Wielkiej Brytanii już w tym roku, co jest nie tylko historycznym krokiem samo w sobie, ale również ważnym etapem umożliwiającym badania i eksplorację które nastąpią niebawem – komentuje CEO Virgin Orbit Dan Hart.

Virgin Orbit to, notowana na NASDAQ, założona przez Sir Richarda Bransona w 2017 r. firma, która od 2021 r. rozpoczęła wynoszenie komercyjnych i wojskowych satelitów. Rozwiązanie Virgin Orbit LauncherOne już dwukrotnie, z sukcesem, wyniosło satelity wyprodukowane przez SatRevolution. W grudniu ub. roku ogłoszono inwestycję Virgin Orbit w SatRevolution zakładającą pozyskanie przez Virgin Orbit ok. 20% akcji wrocławskiej spółki za ok. 30 mln USD, co oznacza wycenę SatRevolution na poziomie 150 mln USD.

– Te dwa projekty przyczynią się do realizacji najbliższych celów Sułtanatu Omanu, które obejmują modernizację ekosystemu edukacyjnego, wzrost wsparcia dla badań naukowych oraz innowacji, rozszerzenie wsparcia własnych badań w zakresie najnowocześniejszych technologii, które ukształtują świat w XXI w. – mówi CEO SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

– Zajęcie miejsca partnera Virgin Orbit w tak odważnym projekcie, jakim jest deep space mission jest dla nas ogromnym kamieniem milowym. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania naszych dotychczasowych inwestorów, w tym JR HOLDING. Wsparcie to umożliwiło nam doprowadzenie projektów pierwszych satelitów do końca i udowodnienie naszego potencjału jako projektanta i producenta nanosatelitów, nie tylko wykorzystujących najnowocześniejsze technologie, ale co ważniejsze  kreujących trendy w branży kosmicznej na poziomie światowym – dodaje Grzegorz Zwoliński.

Szybki rozwój polskiej spółki, z siedzibą we Wrocławiu ma swoje odzwierciedlenie we współpracy nie tylko z Virgin Orbit, ale również drugą z wiodących prywatnych firm kosmicznych – SpaceX Elona Muska – na pokładzie której nanosatelity SatRevolution również zostały wyniesione na orbitę okołoziemską.

– SatRevolution to przykład spółki, z naszego portfela, o ogromnym potencjale. Podpisanie porozumienia, którego byłem dziś świadkiem, stawia tę firmę w szeregu nie tylko pionierów komercyjnego przemysłu kosmicznego, ale także najpoważniejszych graczy w tej branży na świecie. Udział w tak odważnym projekcie daje spółce szansę pozyskania bezcennego doświadczenia, a także kontaktów w tym niesłychanie innowacyjnym i konkurencyjnym biznesie. Niedawno zapowiedziana inwestycja kapitałowa Virgin Orbit w SatRevolution potwierdza też naszą, bardzo optymistyczną, ocenę perspektyw SatRevolution – mówi Artur Jedynak, wiceprezes JR HOLDING ASI SA.

JR HOLDING objął udziały w SatRevolution w lipcu ubiegłego roku.


SatRevolution została założona w Polsce w 2016 roku, aby skoncentrować się na wschodzącym rynku kosmicznym. Dzięki pionowo zintegrowanej działalności firma specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i eksploatacji satelitów. Buduje konstelację satelitów w celu obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym, która do 2026 r. ma zawierać ponad 1000 satelitów.

W październiku 2019 r. firma powołała konsorcjum z Virgin Orbit i prawie tuzinem polskich uczelni, aby zaprojektować i przeprowadzić pierwszą na świecie dedykowaną komercyjną misję satelitarną na marsa.

W czerwcu 2021 r. SatRevolution umieścił dwa satelity STORK-4 i STORK-5 Marta na niskiej orbicie okołoziemskiej, a w styczniu 2022 kolejne sześć. Satelity SatRev mogą być wykorzystywane do rozwiązywania problemów związanych z wykorzystaniem i optymalizacją zasobów w szerokim zakresie zagadnień, takich jak rolnictwo precyzyjne, ocena zasobów energetycznych, monitorowanie infrastruktury transportowej.

Obecni inwestorzy to polskie fundusze VC, takie jak JR HOLDING, Infini, Newberg, Tech Invest Group i Kvarko (część programu finansowania start-upów naukowych NCBiR).


JR HOLDING ASI S.A. to notowana od 2012 r. na rynku NewConnect spółka, koncentrująca się na działalności inwestycyjnej i zaangażowaniu w firmy z branż: cyfrowego biznesu, odnawialnych źródeł energii, gier komputerowych, medycznej, biotechnologicznej i nowoczesnych mediów.

Zgodnie ze strategią, firma zamierza osiągnąć do końca 2022 r. wartość aktywów w portfelu inwestycyjnym na poziomie 3 mld PLN, rozpocząć pierwsze inwestycje w spółki zagraniczne i globalne, a także, w latach 2021-2022, zainwestować 200-500 mln PLN m.in. w projekty z obszaru Digital Business. Spółka rozpoczęła proces przenoszenia notowań z NewConnect na główny rynek GPW.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-1
reklama
reklama