reklama
reklama
reklama
reklama
© BAE Systems
Przemysł elektroniczny |

210 wozów bojowych piechoty od BAE Systems dla Czech?

BAE Systems ogłosił wczoraj, że podpisał ze Szwecją i Czechami niewiążące Memorandum of Understanding (MoU), które stanowi podstawę do negocjacji umowy dotyczącej dostawy pojazdów bojowych CV90 dla Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej. Negocjacje kontraktowe zaplanowano na pierwszą połowę 2023 roku.

Zgodnie z warunkami protokołu ustaleń, rządy Szwecji i Czech mają współpracować w sprawach wojskowych, w tym w zakresie szkoleń  żołnierzy i operatorów sprzętu, a także w zakresie pozyskiwania i wsparcia wozów bojowych CV90. Umowa określa również możliwość przyszłej współpracy między dwoma narodami w zakresie rozwoju ulepszeń, nowych technologii i ciągłego wsparcia dla CV90.

W MoU określono, że trwające negocjacje z BAE Systems będą obejmowały: osiągnięcie porozumienia w sprawie zakupu 210 bojowych wozów piechoty, długoterminowego wsparcia dla pojazdów oraz spełnienie wymogu zaangażowania w czeski program partycypacji przemysłu.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z postępów, jakie poczyniliśmy w naszych rozmowach z Republiką Czeską i Królestwem Szwecji.” — powiedział Tommy Gustafsson-Rask, prezes firmy BAE Systems Hägglunds w Örnsköldsvik w Szwecji, która projektuje i produkuje CV90 – „Z niecierpliwością czekamy na zakończenie negocjacji kontraktowych w nowym roku, z zobowiązaniem do wspierania czeskich sił zbrojnych we wzmacnianiu ich zdolności obronnych i bojowych za pomocą nowoczesnego, sprawdzonego w walce CV90”.

W ramach proponowanej umowy armia czeska ma otrzymać najnowszą wersję CV90, znaną jako CV90MkIV, wyposażoną w najnowsze zaawansowane możliwości i technologię cyfrową. Pojazd został tak zaprojektowany, by osiągać wysoką prędkość i wykazywać się zwinnością na polu bitwy. Ulepszona architektura elektroniczna pojazdu natomiast umożliwia mu dostosowanie się do ewoluującego pola bitwy.

Po sfinalizowaniu umowy, Czechy stałyby się dziewiątym członkiem Klubu Użytkowników CV90. Obecnie należą do niego  Dania, Estonia, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, a także najnowszy członek, Słowacja, o którym pisaliśmy niedawno na Evertiq: Słowacja zamówiła 152 wozy bojowe o wartości 1,37 mld USD.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1