reklama
reklama
reklama
© BAE Systems
Przemysł elektroniczny |

Trzy kraje zakupiły 436 pojazdów terenowych BAE Systems za 750 mln USD

Szwecja, Niemcy i Wielka Brytania osiągnęły porozumienie z BAE Systems w sprawie zakupu 436 pojazdów terenowych BvS10. Wspólne zamówienie o wartości 760 milionów USD ma wesprzeć operacje arktyczne w ramach programu Collaborative All-Terrain Vehicle (CATV).

Jak informuje ten wielonarodowy koncern przemysłu zbrojeniowego i lotniczego z siedzibą w Farnborough w Wielkiej Brytanii, wojskowe pojazdy terenowe BAE Systems są przeznaczone do działań w najtrudniejszych i najbardziej odległych środowiskach. Podpisanie umowy ze Szwecją, Niemcami i Wielką Brytanią stawia firmę na pozycji lidera przemysłu obronnego w tym zakresie.

„Widzimy rosnące zainteresowanie wielu krajów ekstremalnymi możliwościami mobilności oferowanymi przez BvS10 i jego nieopancerzony pojazd siostrzany, Beowulf” — powiedział Tommy Gustafsson-Rask, dyrektor zarządzający BAE Systems Hägglunds, produkujący pojazdy w Örnsköldsvik w Szwecji – „Szwecja, Niemcy i Wielka Brytania będą uzyskiwać doskonały zwrot z inwestycji w te wysoce sprawne pojazdy przez nadchodzące dziesięciolecia. To dodatkowo pokazuje silne relacje między BAE Systems a naszymi klientami w zakresie dostarczania tych krytycznych możliwości”.

Podpisana przez trzy kraje umowa zapewni dostawę 436 pojazdów, począwszy od 2024 r. 236 BvS10 trafi do Szwedzkiej Administracji ds. Materiałów Obronnych (FMV), 140 do niemieckiego Federalnego Ministerstwa Obrony (BAAINBw) a 60 do Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii (MON). Pojazdy bazują na najnowszej wersji BvS10, obecnie eksploatowanej przez Szwecję i będą obejmować warianty do transportu żołnierzy, logistyki, ewakuacji medycznej, ratownictwa oraz dowodzenia i kontroli.

Dodajmy, że program CATV obejmuje umowę ramową, która pozwala trzem krajom na zakup większej ilości pojazdów, dzięki czemu BvS10 będzie w produkcji przez wiele lat. Szwecja jest w tym przypadku krajem wiodącym, dlatego utworzyła wspólne biuro zamówień, które ma przewodzić wysiłkom z przedstawicielami wszystkich trzech krajów. 

W zeszłym roku Szwecja zamówiła 127 pojazdów terenowych BvS10. Równolegle do umowy podpisanej z Niemcami i Wielką Brytanią, w ramach osobnego kontraktu Szwecja zamówiła również 40 dodatkowych BvS10 o wartości około 50 mln USD.

Jak pisze BAE Systems, BvS10 i Beowulf to światowi liderzy, jeśli chodzi o rozwiązania terenowe. Są bardzo mobilne i zapewniają optymalną zwrotność w różnych terenach, dzięki czemu mogą pokonywać śnieg, lód, skały, piasek, błoto a nawet bagna i strome górskie tereny. Amfibia pojazdów pozwala im również pływać na zalanych terenach lub wodach przybrzeżnych. Pojazdy mogą dostarczać personel i zaopatrzenie w celu utrzymania mobilności strategicznej, taktycznej i operacyjnej. 

Modułowa konstrukcja BvS10 pozwala na rekonfigurację do różnych misji i może być dostarczana w wielu wariantach, które obejmują przenoszenie personelu, dowodzenie i kontrolę, karetkę pogotowia, naprawę i odzyskiwanie pojazdów, wsparcie logistyczne, świadomość sytuacyjną i nośnik broni z dodatkowymi możliwościami moździerza.

Na BvS10 zdecydowały się Austria, Francja, Holandia, Szwecja i Wielką Brytania. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2