reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Analizy |

Produkcja smartfonów spadła w 3 kwartale 2022 r.

TrendForce informuje, że produkcja smartfonów spadła do około 289 milionów sztuk w 3Q22, ponieważ popyt nie był wystarczający, aby zrównoważyć presję na zapasy i trudności gospodarcze.

Zgodnie z najnowszymi analizami opublikowanymi przez TrendForce wynika, że produkcja smartfonów w zestawieniu kwartał do kwartału zaliczyła niewielki spadek o 0,9%, a także nieco większy 11% w skali rok do roku. Analitycy zaznaczyli, że rynek charakteryzował wyjątkowo słaby popyt, ponieważ „żelazna zasada” dodatniego wzrostu w trzecim kwartale po wielu latach została złamana. Dodatkowym czynnikim był fakt, że marki smartfonów w pierwszej kolejności wyprzedawały zapasy, stale obniżając zarazem swoje cele produkcyjne, co miało bezpośredni związek z globalną sytuacją gospodarczą.

Wyniki poszczególnych marek smartfonów za trzeci kwartał 2022 r.

Analitycy podali, że w tym czasie Samsung wyprodukował około 64,2 mln urządzeń. Oznacza to nieduży wzrost na poziomie 3,9% względem trzeciego kwartału 2021 roku. Liczby te są ściśle związane z ograniczeniem produkcji przez Samsung w drugim kwartale tego roku. TrendForce zwraca uwagę, że koreański producent prawdopodobnie zaliczy również spadek w czwartym kwartale. Analitycy podkreślają natomiast, że Samsung jest liderem, jeśli chodzi o składane smartfony. Szacuje się, że w tym roku globalny udział w rynku składanych smartfonów sięgnie 1,1%; w tym segmencie oczekuje się, że udział Samsunga w rynku wyniesie prawie 90%, w przyszłym roku zaś 80%.

Tuż za Samsungiem uplasował się Apple z 50,8 mln sztuk iPhone’ów. Podkreślano, że amerykański koncern wykazał w tym zakresie stabilny trend wzrostowy. Trzeci kwartał był z reguły okresem zwiększania produkcji przez Appele, ponieważ marka dążyła do zwiększania sprzedaży nowych modeli iPhone’a, która z reguły osiągała szczyt w czwartym kwartale. Należy jednak podkreślić, że główny podwykonawca Apple – Foxconn miał ostatnio poważne problemy z produkcją w fabryce w mieście Zhengzhou, gdzie odnotowano spadek mocy produkcyjnych w związku z epidemią CVID-19. Turbulencje Foxconn będą miały wpływ na całkowitą produkcję iPhone’ów w czwartym kwartale 2022.

Za Samsungiem i Apple pod względem produkcji smartfonów w trzecim kwartale 2022 uplasowały się kolejno Xiaomi, OPPO i Vivo. Najstabilniej jednak prezentuje się Xiaomi, który utrzymał mniej więcej podobny wolumen produkcji urządzeń, podczas gdy OPPO i Vivo zanotowały spadek. E trzy chińskie firmy ograniczyły produkcje w połowie roku, decydując się na wyprzedawanie zapasów. TrendForce prognozuje jednak, że w czwartym kwartale zostanie ona zwiększona i zacznie utrzymywać stały wzrost.

Prognozy

TrendForce szacuje, że w czwartym kwartale 2022 globalna produkcja smartfonów wyniesie około 316 milionów sztuk, co przełoży się na wzrost kwartał do kwartału o 9,3%. Spadek będzie jednak wciąż widoczny w porównaniach rok do roku. Analitycy zwracają uwagę, że rynek smartfonów wykazywał oznaki osłabienia już w trzecim kwartale 2021. Od tamtej pory można było odnotować sześć kolejnych kwartałów spadku produkcji w ujęciu roczny. Szacuje się, że popyt na smartfony ostatecznie powróci, gdy korekta zapasów kanałów zostanie w większości zakończona, jednak zmiana ta nastąpi nie wcześniej niż w drugim kwartale przyszłego roku.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama