reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Biznes |

Europejska Agencja Kosmiczna otworzy inkubatory w Polsce

Josef Aschbacher, dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej, i Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, podpisali umowę na utworzenie inkubatorów w Warszawie i Rzeszowie. Ich celem będzie wsparcie polskich startupów.

Podpisanie umowy miało miejsce podczas dwudniowej konferencji „10 lat Polski w ESA”, która odbyła się w dniach 27-28.10.2022 r. Jak podaje PAP, powołując się na słowa Aschbachera, celem porozumienia jest wsparcie w ciągu pięciu lat 35 polskich startupów, czyli siedmiu każdego roku. 

„Mamy już w Polsce sektor kosmiczny. Do przetargów w ESA startuje 400 firm, 150 już wygrało kontrakty. Mamy kilkadziesiąt firm stricte zajmujących się technologiami kosmicznymi." – mówił w komunikacie prasowym Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej - „Dzisiaj obserwacja Ziemi, nawigacja, telekomunikacja to są dziedziny gospodarki, w których obroty sięgają miliardów, a obserwacja Ziemi wspomaga rolnictwo, leśnictwo, sytuacje kryzysowe, nawet gospodarkę przestrzenną. Jest to niesamowita inwestycja.”

Po 10 latach w ESA w polskim sektorze kosmicznym zatrudnionych jest blisko 12 tysięcy pracowników przez kilkuset pracodawców. Jak podaje Polska Agencja Kosmiczna, w 2020 roku takich podmiotów gospodarczych było ponad 300. 80% firm zajmuje się przemysłem, a 20% z nich stanowią instytucje naukowe. Dodajmy, że Polska uiszcza co roku składkę w wysokości ok. 40 mln euro. 

Polskie firmy z sektora kosmicznego są szczególnie aktywne m.in. w robotyce i automatyce, mechatronice, w tworzeniu i opracowywaniu systemów zasilania urządzeń pokładowych, systemów optycznych i komunikacyjnych dla satelitów, oprogramowania testującego systemy i podsystemy obiektów wynoszonych na orbitę. Jak czytamy na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej, od kilku lat trwają również prace nad w pełni odzyskiwanymi polskimi rakietami suborbitalnymi, które w zamierzeniu mają osiągać pułap powyżej 100 km, a także mają być zdolne do zabrania kilkudziesięciokilogramowego ładunku, np. do badań. 

European Space Agency Business Incubation Centres jest nadzorowaną przez ESA siecią inkubacji biznesowej, która oferuje pomoc początkującym firmom, pomagając przy założeniu działalności, stworzeniu biznesplanu, zdobyciu wsparcia finansowego z puli publicznego wsparcia ora ze źródeł prywatnych. Pierwsze centrum powstało w 2013 roku. Od tamtej pory ESA BIC zakończyła inkubację 864 firm, obecnie 316 jest objętych programem. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2