reklama
reklama
reklama
reklama
© GOV
Przemysł elektroniczny |

Znana jest lokalizacja produkcji Krabów i czołgów K2

Sebastian Chwałek, Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, poinformował niedawno w studio Polsat News, że produkcja czołgów K2 będzie odbywała się w poznańskich Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych, a dodatkowa linia armatohaubic Krab w gliwickim Bumarze.

Lokalizacja została wybrana nieprzypadkowo. Wpłynęły na nią czynniki związane z potencjalnym zagrożeniem, dlatego też produkcja sprzętu wojskowego musi być umiejscowiona dalej na zachód.

„Analizujemy tę kwestię, wydaje się, że ten kierunek jest rozsądny. Rozsądny jest aby przesunąć produkcję sprzętu tego rodzaju dalej od linii Wisły, mamy chyba świadomość, że obecna lokalizacja zakładów Stalowej Woli jest niebezpiecznie blisko frontu, ewentualnie może eskalować i też kolejne linie produkcyjne będą lokowane dalej na zachód.” – mówił w Polsat News Sebastian Chwałek, Prezes PGZ.

Produkcja czołgów będzie odbywała się we współpracy z Koreańczykami. Jak pisze serwis Defence24, w okresie wakacyjnym podpisano z koncernem Hyundai Rotem dwie umowy. Pierwsza była umową ramową, która została podpisana w lipcu. Dotyczyła dostawy do 1000 czołgów K2/K2PL. W sierpniu natomiast podpisano umowę wykonawczą na dostawę 180 czołgów wraz z pakietem szkoleniowym, logistycznym oraz symulatorami w latach 2022-2025. Kontrakt opiewa na kwotę 3,34 mld USD.

Druga umowa wykonawcza, podpisana z południowokoreańską firmą Hanwha Defense, o wartości 2,4 mld USD dotyczy 212 haubic samobieżnych K9A1. Kontrakt obejmuje również pakiet szkoleniowy, logistyczny i dużą ilość amunicji. Serwis Defence24 podkreśla, że wraz z haubicami i pakietem nie zostaną dostarczone wozy towarzyszące, których nie objęto umową. Kraby zostaną wyposażone w polskie środki łączności wewnętrznej i zewnętrznej, zintegrowane z Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem Topaz. Dostawy zamówionego sprzętu mają odbyć się w latach 2022-2026.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2