reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Analizy |

Dynamiczny wzrost polskiego rynku robotyki chirurgicznej

W nowym raporcie - opracowanym przez Upper Finance i Polską Federację Szpitali (PFSz) - wartość rynku robotyki chirurgicznej w 2022 r. szacowana jest na 310 mln, co oznacza wzrost o 32% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Analitycy prognozują, że rynek ten może osiągnąć wartość nawet 948 mln zł do 2027 roku. Robotyka chirurgiczna dynamicznie się rozwija, w ciagu dekady stając się standardem dla wielu procedur. Dzięki robotyce chirurgicznej wiele operacji jest teraz mniej inwazyjnych, dzięki czemu pacjenci nie wymagają później wielotygodniowych rekonwalescencji.

Dla potwierdzenia tych prognoz warto zwrócić uwagę, że w 69 krajach na świecie zainstalowano dotąd 7 135 urządzeń da Vinci, które pomogły w wykonaniu ponad 10 mln operacji. W 2021 roku ich liczba zabiegów z ich udziałem wyniosła ok. 1,5 mln, czyli wzrosła o 28% w porównaniu z rokiem poprzednim. Szacuje się jednak, że użycie urządzeń da Vnci wzrośnie o 48% w tym roku w stosunku do ubiegłego. Największy wzrost można zaobserwować w chirurgii ogólnej o 54%, ginekologii – 49% oraz w urologii – 46%. 

Dodajmy, że w Polsce znajduje się 19 aparatów da Vinci, a w całej Europie jest ich 1199.

„Rynek chirurgii robotycznej bardzo dynamicznie się rozwija. Decyzje Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia o refundacji radykalnej prostatektomii, coraz większa wiedza o korzyściach wynikających z zastosowania narzędzia, jakim jest robot chirurgiczny oraz dotychczasowe, bardzo pozytywne doświadczenia z kilkunastu polskich instalacji wpłynęły na przyspieszenie jego rozwoju. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie technologiami robotycznymi, zarówno wśród menedżerów szpitali jak i lekarzy. Dzisiaj jest to ciągle nowość, ale głęboko wierzę, że w najbliższym czasie chirurgia robotyczna będzie szeroko dostępna dla polskich chirurgów, podobnie jak to się dzieje w wielu krajach Europy.” – uważa Artur Ostrowski, dyrektor zarządzający da Vinci w Synektik SA.

W raporcie czytamy, że rynek robotyki chirurgicznej osiągnął ponad 5 mld USD pod względem wartości. Analitycy prognozują, że jego wartość przekroczy ponad 12,5 mld USD w latach 2022-2027.

© Upper Finance

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2