reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Biznes |

Tajwan zainwestuje 10 mln euro w produkcję chipów na Litwie

Jak donosi Reuters, Tajwan zainwestuje ponad 10 mln euro w produkcję chipów na Litwie. W związku z tym Tajwański Instytut Technologii Przemysłowych i Badań będzie współpracował z litewskim producentem elektroniki Teltoniką, aby zbudować tam możliwości technologii półprzewodnikowej w kraju bałtyckim, powiedział Eric Huang, szef przedstawicielstwa.

O inwestycji mówił Eric Huang, szef tajwańskiego przedstawicielstwa na Litwie. Dodał też, że dla Litwinów zostanie ufundowanych dwadzieścia kilka stypendiów przeznaczonych na szkolenia techniczne.

Reuters przytoczył wypowiedź Huanga, w której dyplomata podkreślił, że Tajwanowi zależy na współpracy z Litwą, by wzmocnić odporność ich „demokratycznego łańcucha dostaw w obliczu przymusu ze strony autokracji”. 

Dodajmy, że w listopadzie zeszłego roku, Litwa pozwoliła Tajwanowi otworzyć ambasadę w swoim kraju, co rozgniewało Chiny i pogorszyło stosunki dyplomatyczne pomiędzy Państwem Środka a krajem bałtyckim. W efekcie Pekin ograniczył handel i zmusił międzynarodowe firmy do zerwania więzi z 2,8 mln ludi.

Na początku tego roku Tajwan uruchomił fundusz inwestycyjny o wartości 200 mln euro i pożyczkowy o wartości 1 mld euro dla Litwy i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Reuters podaje, że na Litwie pierwsze inwestycje kapitałowe na łączną kwotę 10 mln euro zostaną zakończone na początku przyszłego roku, a pierwsze pożyczki w wysokości 9 mln euro powinny zostać rozdzielone do końca tego miesiąca.

W poniedziałek Litwa oficjalnie otworzyła swoje przedstawicielstwo na Tajwanie.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama