reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Verkor z dodatkowym finansowaniem w wysokości 250 mln euro

Verkor uzyskał wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wraz z nim otrzyma dodatkowe fundusze na centrum innowacji w Grenoble, które jest na ukończeniu.

VIC to centrum technologiczne i innowacyjne firmy Verkor zlokalizowane w Grenoble.  W budynku o powierzchni 15 000 m2 znajdują się: laboratorium badawczo-rozwojowe do projektowania wysokowydajnych akumulatorów, inteligentna linia pilotażowa o wydajności 150 MWh/rok oraz centrum szkoleniowe z obsługi akumulatorów

„Zapowiedź ta jest scementowaniem wysiłków, które podejmowaliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat na rzecz budowania przyszłości w zakresie mobilności elektrycznej w Europie. Z zadowoleniem przyjmuję wsparcie naszych partnerów instytucjonalnych i przemysłowych, dzięki któremu nasz projekt stanie się rzeczywistością. Chciałbym również podziękować naszemu zespołowi, który każdego dnia swoim niesłabnącym zaangażowaniem stawia na przyszłość naszego wspólnego projektu.” – mówił w komunikacie prasowym Benoit Lemaignan, dyrektor generalny Verkor.

Budowa centrum jest w toku, a pierwsze dostawy zaplanowano na pierwszą połowę 2023 r. Verkor na inaugurację swojego laboratorium badawczo-rozwojowego pozyskał ponad 250 mln EUR od i za pośrednictwem: Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Bpifrance Assurance Export, emisji obligacji zamiennych z partnerami finansowymi, takimi jak Demeter FMET czy fundusz inwestycyjny SPI prowadzony przez Bpifrance w imieniu rządu francuskiego.

„Europejski Bank Inwestycyjny demonstruje swoją determinację w budowaniu lepszej przyszłości przy użyciu europejskich technologii, które odpowiadają na pilną potrzebę walki ze zmianami klimatu. Po sfinansowaniu kilku innych projektów w tym sektorze, takich jak Northvolt Gigafactory w Szwecji oraz Renault w Douai i Stellantis w Douvrain, Europejski Bank Inwestycyjny z dumą dołącza do ekosystemu partnerów publicznych i prywatnych wspierających Verkor w osiąganiu swoich celów we Francji. ” – mówi Ambroise Fayolle, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Jako że budowa VIC zbliża się do ostatniego etapu, firma może teraz skoncentrować się na finansowaniu pierwszej Gigafabryki Verkor w porcie w Dunkierce. W komunikacie prasowym czytamy, że początkowa zdolność produkcyjna fabryki miałaby osiągnąć 16 GWh/rok. Nowa inwestycja ma zostać zatwierdzona w pierwszym kwartale 2023 r. i pochłonąć około 1,5 miliarda euro. Planowanych jest utworzenie 1200 bezpośrednich miejsc pracy.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1