reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Solaris
Przemysł elektroniczny |

Solaris dostarczy autobusy elektryczne dla Opola

Kontrakt opiewa na osiem e-busów wraz z dostawą i montażem urządzeń infrastruktury ładowania. Pierwszą dostawę zaplanowano na połowę 2023 r.

Jak czytamy w komunikacie prasowym Solarisa, umowa z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Opolu została podpisana 19 października. Firma zobowiązała się do dostarczenia sześciu dwunasto i dwóch ośmiometrowych autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania, która zostanie zamontowana na terenie zajezdni.

Zamówione przez Opole autobusy będą wyposażone w nowoczesne baterie High Energy i centralny napęd elektryczny, czytamy dalej. Oznacza to, że w ciągu dnia szybkie uzupełnianie magazynów energii będzie mogło odbywać się poprzez tzw. pantograf „odwrócony”, czyli urządzenie, które opuszcza się na dach autobusu z masztu ładowarki pantografowej. W nocy natomiast będzie odbywało się podstawowe ładowanie za pomocą standardowego złącza kablowego typu plug-in. Zostaną one również wyposażone w system prekondycjonowania termicznego podczas ładowania, co pozwoli zwiększyć zasięg pojazdów po naładowaniu baterii, a zarazem skrócić czas pomiędzy startem autobusu a osiągnięciem optymalnej temperatury wewnątrz pojazdu. Ponadto będą zdolne do przekształcania energii powstałej w czasie hamowania w energię elektryczną.  

Mniejsze e-busy mają pomieścić ok. 75 pasażerów, a większe do 110. Zostaną one wyposażone w gniazda ładowania USB, a na poręczach znajdą się zamontowane dezynfekatory. Dodatkowo klimatyzacja z funkcją grzania pompą ciepła zostanie wzbogacona o system zwalczania wirusów wykorzystujący technologię UV. Z kolei dla zwiększenia bezpieczeństwa, autobusy zostaną wyposażone w systemy Mobileye Shield+, który ma zapewnić lepszą widoczność dzięki kamerom umieszczonym na zewnątrz pojazdu; oraz system CMS, który pozwoli zainicjować automatyczne hamowanie w sytuacjach zagrożenia ewentualnego zderzenia czołowego.

Nie jest to pierwsza współpraca Solarisa z Opolem. W 2019 roku miasto zamówiło 10 niskopodłogowych autobusów, a w 2021 pięć pierwszych elektrycznych. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2