reklama
reklama
reklama
reklama
© GreenWay
Przemysł elektroniczny |

EXPAND-E z dofinansowaniem 69,11 mln EUR

Komisja Europejska zdecydowała się wesprzeć budowę 2 tys. nowych stacji ładowania.

EXPAND-E to konsorcjum utworzone przez GreenWay, IONITY oraz operatorów: Renovatio, K-Auto, Fortis i Grid Telecom. W ramach unijnego dofinansowania będzie realizował trzyletni projekt, który obejmie instalację nowych stacji ładowania oraz rozbudowę dotychczas istniejących w ponad 450 lokalizacjach w 22 państwach członkowskich Unii Europejskiej.

W ramach projektu zostanie rozmieszczonych 2100 tys. stacji ładowania o dużej mocy (150-350 kW). Wszystkie stacje będą ogólnie dostępne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, a korzystać będzie można z nich w usłudze roamingu.

Dla Polski oznacza to budowę około 260 punktów o mocy 150 kW dla aut osobowych oraz dziesięciu o mocy min. 350kW przeznaczonych dla samochodów dostawczych i ciężarowych. Zlokalizowane zostaną wzdłuż głównych i pomocniczych korytarzy transportowych polskiej części sieci TEN-T, czytamy na oficjalnej stronie GreenWay.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z decyzji UE o wyborze projektu EXPAND-E do finansowania. Udało nam się zbudować silne konsorcjum z udziałem kluczowych podmiotów, zwłaszcza w regionach, które wcześniej nie otrzymały dużego dofinansowania, w celu rozmieszczenia dodatkowych stacji ładowania o dużej mocy w całej Europie. Rozbudowa ogólnoeuropejskiej infrastruktury HPC dla samochodów osobowych, a po raz pierwszy także pojazdów użytkowych, wzdłuż sieci drogowej TEN-T jest istotnym elementem przyjęcia się pojazdów elektrycznych i jest niezbędna do osiągnięcia naszych celów klimatycznych.” mówił cytowany przez GreenWay dr Marcus Groll, Managing Director, IONITY.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1