reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Solaris
Przemysł elektroniczny |

Polska europejskim potentatem w produkcji autobusów elektrycznych

Według Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych już nawet 1/3 autobusów zasilanych bezemisyjnie, zakupionych w Unii Europejskiej, została wyprodukowana w Polsce, m.in. przez takie firmy jak Solaris, Volvo i MAN.

PSPA swój raport opracowało na podstawie danych z lat 2017-2021. Wynika z niego, że kraje Unii Europejskiej zamówiły łącznie 1937 autobusów wyprodukowanych w Polsce.

„E-busy made in Poland są także wysyłane poza Unię. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wyprodukowane w kraju elektryki jeżdżą po zagranicznych drogach. Na podstawie danych Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, która jest jednym z partnerów merytorycznych raportu “Polish EV Outlook 2022”, na 31 grudnia 2021 roku po polskich miastach jeździło 615 autobusów elektrycznych. To prawie 5,2% całego krajowego parku autobusów miejskich.” – cytuje fragment raportu PSPA Platforma Przemysłu Przyszłości.

Przejście na zielone technologie transportowe widać również w niektórych polskich miastach. Dla przykładu 44 autobusy bezemisyjne jeżdżą po ulicach Jaworzna, co stanowi 63% całej tamtejszej floty komunikacji miejskiej. W Warszawie jest ich 160 (11% stołecznej floty autobusów). Z autobusów elektrycznych mogą korzystać również mieszkańcy m.in. Krakowa, Torunia, Gdańska, Gdyni, Poznania czy Zielonej Góry. 

Jak wynika z informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie Solarisa, firma w ciągu swojej dwudziestopięcioletniej działalności wyprodukowała ponad 20 000 pojazdów (autobusów i trolejbusów).


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-2
reklama
reklama