reklama
reklama
reklama
reklama
© ORLEN
Biznes |

Grupa ORLEN rozpoczyna produkcję DCPD

Mieszczący się w czeskim Litvinovie zakład ORLEN Unipetrol uruchomił instalację do produkcji dicyklopentadienu (DCPD).

DCPD wykorzystywane jest m.in. w przemysłach motoryzacyjnym, elektrotechnicznym i budowlanym, a także w branży medycznej i farmaceutycznej. Szacuje się, że zapotrzebowanie na rynkach światowych na DCPD wzrosło o 26% - do 2030 r. na rynkach amerykańskich może wzrosnąć o 40%, a w Azji nawet o 60%. W Europie również widoczny jest jego niedobór. 

Poszerzając swoje portfolio o DCPD, Grupa ORLEN znalazła się w gronie czterech największych producentów tego produktu w Europie. ORLEN Unipetrol będzie produkował rocznie do 26 tysięcy ton DCPD. Koszt budowy nowej instalacji wyniósł 831 mln CZK (ok. 166 mln zł) - czytamy w komunikacie prasowym polskiego koncernu. 

Dicyklopentadien jest płynnym węglowodorem, który powstaje podczas rafinacji i krakingu ropy naftowej oraz oleju. Proces wytwarzania DCPD został oparty o technologię opracowaną przez naukowców z ORLEN Unipetrol i Uniwersytetu Chemiczno-Technologicznego w Pradze.

- Kładziemy mocny nacisk na strategiczne dla rozwoju Grupy ORLEN inwestycje, w tym zaawansowaną petrochemię. Uruchomiliśmy w Czechach instalację, która jest naszą odpowiedzią na rosnące potrzeby rynku. Jako jeden z największych producentów DCPD w Europie Grupa ORLEN wzmacnia swoją pozycję, wydłużając łańcuch wartości i wzmacniając biznes całej Grupy – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2