reklama
reklama
reklama
© mikhail mishchenko dreamstime.com Analizy | 08 września 2022

Przychody dziesięciu największych firm projektujących (IC) wzrosły o 32% w 2. kwartale 2022 r.

Według najnowszych statystyk TrendForce, przychody dziesięciu największych światowych firm projektujących układy scalone osiągnęły w 2. kwartale 2022 r. poziom 39,56 mld USD, co oznacza wzrost o 32% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Analitycy z TrendForce twierdzą, że na wzrost wpłynął przede wszystkim popyt na centra danych, sieci, internet rzeczy (IoT) oraz portfele produktów z wyższej półki.

TrendForce twierdzi, że choć większość firm zajmujących się projektowaniem układów scalonych utrzymała w 2. kwartale 2022 r. roczny wzrost przychodów, to ze względu na ogólną niepewność gospodarczą i słabe warunki na rynku elektroniki konsumenckiej, tempo wzrostu znacznie spadło, a wysoki poziom zapasów stopniowo się gromadził. W 2. półroczu 2022 r. zapasy w łańcuchu dostaw nie zostały skutecznie wyeliminowane. Firmy zajmujące się projektowaniem układów scalonych będą miały trudności z utrzymaniem wzrostu przychodów ze względu na wysoki, poprzedzający okres bazowy i słabe uwarunkowania rynkowe. Konsumenckie produkty IC również potrzebują kilku kwartałów, aby regulować dzienną sprzedaż zapasów i przeprowadzać likwidację zapasów. Roczna stopa wzrostu zapasów musi chronić przed ponownym zwiększeniem różnicy w stosunku do rocznej stopy wzrostu przychodów, co stanie się wyzwaniem dla firm projektujących układy scalone, testujących swoje strategie rozwoju nowych produktów, planowania produkcji i sprzedaży produktów.

2Q22 RankCompany2Q22 Revenue2Q21 Revenue2Q22 Revenue YoY2Q22 Inventory YoY
1Qualcomm9,3786,47245%73%
2Nvidia7,0865,84321%103%
3AMD6,5503,85070%50%
4Broadcom6,4924,95431%61%
5MediaTek5,2864,48918%38%
6Marvell1,49499550%83%
7Novatek1,0691,219-12%66%
8Realtek1,03692312%44%
9Will Semiconductor691825-16%108%
10Synaptics47632845%107%
top 10 revenue total39,55829,89832%
Global top 10 IC design house revenue ranking – 2Q22
reklama
reklama
September 29 2022 15:24 V20.8.40-2