reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© WSSE
Przemysł elektroniczny |

Oficjalnie ruszyła nowa inwestycja Mercedes-Benz Manufacturing Poland i WSSE

30 sierpnia przedstawiciele Wałbrzyskiej SSE "INVEST-PARK" oraz Mercedes-Benz AG symbolicznie wbili łopatę inaugurując budowę bocznicy kolejowej i centrum logistycznego dla fabryki Mercedesa w Jaworze.

Projekt rusza pięć miesięcy po podpisaniu umowy pomiędzy Mercedes-Benz Manufacturing Poland i WSSE, a finansowany jest ze środków WSSE oraz MBMPL – jego koszt szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych.

– W ramach inwestycji już w przyszłym roku uruchomimy nowoczesną bocznicę kolejową przystosowaną do rozładunku intermodalnego, która stanowić będzie elementarną część większego centrum logistycznego. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" stanie się inwestorem zastępczym dla tej ważnej, z perspektywy koncernu Mercedesa, inwestycji – mówił podczas uroczystości prezes WSSE Piotr Wojtyczka

Inwestycja obejmuje budowę bocznicy kolejowej w południowo-zachodniej części strefy ekonomicznej, podobszar Jawor/DSAG S3, oraz centrum logistycznego na terenie dolnośląskiej fabryki Mercedes-Benz. Bocznica połączona będzie z linią kolejową Kędzierzyn Koźle - Kamieniec Ząbkowicki - Legnica. Na powierzchni 2,6 ha powstanie centrum logistyczne, czyli nowoczesna platforma przeładunkowa z zaawansowaną technologicznie infrastrukturą, przeznaczoną w szczególności do obsługi transportu baterii litowo-jonowych z Jawora do fabryk Mercedesa na świecie. Na początku 2024 roku większość dostaw do zakładu i transport gotowych produktów przeniesie się z drogi na tory.

– Dążenie do neutralności pod względem emisji CO2 było naszym celem od samego początku istnienia fabryki w Jaworze. Zakład zasilany jest w 100% energią odnawialną. Kolejnym krokiem redukcji śladu węglowego jest obszar logistyki. Dzięki nowej bocznicy kolejowej zminimalizujemy transport drogowy do i z fabryki, który zastąpią przewozy koleją. Wspólnie z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną robimy kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju naszej produkcji i dystrybucji – twierdzi Aleksandra Łukasiak, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama