reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ra2studio dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Przemysł produkcyjny w trakcie zmian

Kryzys, który w 2021 roku dotknął globalne łańcuchy dostaw, mocno wpłynął na przeobrażenia w przemyśle produkcyjnym. Jak? – na to pytanie odpowiadają analitycy firmy Omdia.

Omicron przyniósł wiele globalnych wyzwań, powodując opóźnienia w łańcuchu dostaw oraz niedobory wielu produktów, od chipów, po surowce. Analitycy Omdia oceniają, że większość z tych niedoborów zostanie rozwiązana w drugiej połowie 2022 roku, jednak braki półprzewodników dla motoryzacji mogą występować jeszcze na początku roku 2023.

Dodatkowy problem sprawiał transport: zatłoczone porty, niedobory kontenerów i wydłużone czasy tranzytu nękały światowe rynki w 2021 roku. Według platformy Freightos do obsługi frachtu transport kontenera morskiego z Azji na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych przed pandemią zajmował nieco ponad 40 dni. Jednak do listopada 2021 roku ten czas wydłużył się do ponad 70 dni. Jednocześnie braki powierzchni kontenerowej i wysokie ceny ropy spowodowały w ubiegłym roku wzrost stawek frachtowych. Dostawcy informowali, że koszty frachtu wzrosły o 70–95% w 2021 roku.

Kwestie łańcucha dostaw będą nadal nękać rynek urządzeń automatyki przemysłowej w 2022 roku, a strategiczna transformacja dostawców z tego sektora nadal trwa. Producenci muszą sprostać bieżącym wyzwaniom i zoptymalizować swoje działania. W jaki sposób? Analitycy Omdia wskazują na kilka ważniejszych zmian, które zachodzą w przemyśle produkcyjnym.


1. Zakłócenia w łańcuchu dostaw przyczyniły się do boomu na używane maszyny

Z powodu niedoborów komponentów, opóźnień w dostawach i wzrostu kosztów zakupu, wielu producentów musi rozważyć wybór używanego sprzętu, aby obniżyć koszty i skrócić czas oczekiwania. Mówiąc wprost: gdy występują zakłócenia w łańcuchu dostaw, nowe urządzenie nie przynosi korzyści w porównaniu do używanego, jeśli chodzi o koszty zakupu i czas realizacji. W efekcie wpłynęło to negatywnie na sprzedaż na rynku nowych urządzeń automatyki przemysłowej, natomiast w krótkim okresie wzrósł popyt na rynku maszyn używanych.

2. Zmiany w portfolio: koncentracja na produktach wysokomarżowych

Z powodu zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw kluczem do utrzymania klientów jest poprawa niezawodności dostaw na czas. Dlatego dostawcy urządzeń automatyki celują w portfolio produktów z podstawową funkcjonalnością, aby zmniejszyć ryzyko niedoborów komponentów. Jednocześnie eliminują produkty niskomarżowe i traktują priorytetowo produkcję produktów wysokomarżowych, aby zapewnić rentowność swoich firm.

3. Utrzymanie przewagi kosztowej dzięki alternatywnym materiałom

Ze względu na gwałtownie rosnące ceny surowców i komponentów, wielu producentów automatyki musi rozważyć dywersyfikację i reshoring łańcucha dostaw, aby poradzić sobie z niedoborami i znaleźć tańsze surowce, a w rezultacie zwiększyć marże.

4. Hardware i software w jednym zyskuje popularność

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na zdalne monitorowanie, konserwację predykcyjną, fabryki cyfrowe itp., coraz więcej użytkowników końcowych woli współpracować z dostawcami, którzy mają możliwości zarówno w zakresie sprzętu, jak i oprogramowania. Dzieje się tak, ponieważ użytkownicy końcowi odchodzą od skupiania się wyłącznie na sprzęcie i mocno zwracają uwagę na kwestie komunikacji i kompatybilności między urządzeniami.

Omdia podaje tu przykład cukrowni, w której wykorzystywane są programowalne sterowniki logiczne (PLC) i rozproszony system sterowania (DCS) od różnych dostawców. Wówczas, jeśli jeden obszar procesu ulegnie awarii, cały proces nie może automatycznie się dostosować, co skutkuje marnotrawstwem materiałów i energii. Gdyby wszystkie produkty automatyki i elektryczne oraz systemy oprogramowania pochodziły od tego samego dostawcy, zmniejszyłoby to trudności związane z cyfrową transformacją fabryki na późniejszym etapie. Na całym świecie dostawcy automatyki zwiększają zatem możliwości w zakresie rozwiązań software’owych poprzez inwestycje i przejęcia.

Zainteresował Cię ten temat? A może chcesz dowiedzieć się też, jak radzić sobie z zakłóceniami w łańcuchach dostaw?

Związane z pandemią wydarzenia ostatnich kilku lat nie oszczędziły żadnej firmy i postawiły całe łańcuchy dostaw przed poważnymi wyzwaniami. Aby wciąż radzić sobie z nowym obliczem dynamiki rynku, ręczne procesy muszą zostać zastąpione inteligentnymi i opartymi na współpracy rozwiązaniami oprogramowania nowej generacji.

Serdecznie zapraszamy do przyjrzenia się dokładniej temu tematowi podczas prezentacji „Przyszłość zarządzania łańcuchem wartości od prognostycznego pozyskiwania do prawidłowego rezultatu w pierwszej próbie”, którą wygłosi Philipp König, Product Specialist firmy Luminovo GmbH podczas październikowych targów i konferencji Evertiq Expo Warszawa 2022.

Evertiq Expo Warszawa to targi i konferencja dla branży elektronicznej. Jak zwykle stawiamy na przyjazną atmosferę i bezpośrednie kontakty. Evertiq Expo trwa jeden dzień – to wystarczająco dużo czasu, by móc wymienić doświadczenia i spostrzeżenia dotyczące obecnej sytuacji w branży elektronicznej. A jednocześnie na tyle mało, by nie odrywać się zbytnio od codziennych obowiązków.

Data: 27 października 2022 roku, lokalizacja: PGE Narodowy.

Wstęp na Everitq Expo jak zawsze jest darmowy, jednak ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejszą rejestrację pod tym linkiem. Program konferencji dostępny jest tutaj.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama