reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© IC insights
Analizy |

Czerwcowe osłabienie na rynku chipów

Gwałtowny spadek cen pamięci zaowocował niespotykanym dotąd w czerwcu spadkiem na rynku układów scalonych – raportuje firma analityczna IC Insights.

Rynek układów scalonych odnotował w tym roku pierwszy w historii spadek sprzedaży w czerwcu w porównaniu do poprzedniego miesiąca – wynika z danych zbieranych przez organizacje WEMA, SIA i WSTS od 1976 roku. Nigdy, aż do 2022 roku, nie odnotowano w tym miesiącu spadku i nawet w swoim najsłabszym dotąd roku (1985) czerwcowa sprzedaż układów scalonych wzrosła o 1%.

Ta sytuacja jest zaskakująca m.in. z tego powodu, że czerwiec jest zwykle jednym z najmocniejszych miesięcy w roku dla sprzedaży układów scalonych, ponieważ producenci OEM kupują chipy do wbudowania w nowe systemy by zdążyć przygotować się do szkolnych i świątecznych wyprzedaży.

Najistotniejszym czynnikiem, który wpłynął na spadek na rynku układów scalonych w czerwcu, było dramatyczne tąpnięcie sprzedaży pamięci. Mocny spadek przychodów nie jest wyraźnie widoczny w kwartalnych wynikach finansowych Samsunga, SK Hynix i Micron za 2Q2022, ponieważ czerwcowy dołek został zrównoważony przez zyski osiągnięte w kwietniu i maju. Micron przewiduje jednak 17% spadek sprzedaży w czwartym kwartale fiskalnym (kończącym się w sierpniu). Samsung i SK Hynix nie podają prognoz sprzedaży na następny kwartał, ale można przypuszczać, że ich prognozy na trzeci kwartał są nieco podobne do prognoz Micron.

Drugi i trzeci kwartał roku kalendarzowego są zazwyczaj najlepszymi dwoma kwartałami pod względem sprzedaży układów scalonych. Od 1984 roku wyniki sprzedaży w drugim kwartale rosły średnio o 4,2%, a w trzecim – średnio o 6,1%. Oczywiście liczby te wahają się w górę lub w dół w zależności od aktualnej sytuacji ekonomicznej czy momentu w cyklu podaży-popytu, w którym znajduje się branża.

W 2Q2022 wzrost rynku układów scalonych był płaski, spadając poniżej wieloletniej średniej. Analitycy IC Insights oceniają, że jeśli chodzi o sprzedaż w trzecim i czwartym kwartale należy oczekiwać, że długoterminowe średnie stopy wzrostu również nie zostaną osiągnięte.

Obecna słabość na rynku układów scalonych w dużej mierze wynika z obaw ekonomicznych spowodowanych rosnącą inflacją, ciągłymi zakłóceniami łańcucha dostaw oraz z powodu dostawców i producentów OEM pracujących nad zmniejszeniem poziomu zapasów. Kilka firm produkujących półprzewodniki zauważyło, że podczas swoich raportów finansowych za II kwartał 2022 roku inflacja poczyniła ubytki w wydatkach konsumentów. Było to szczególnie widoczne w przypadku dostaw komputerów PC, smartfonów z niskiej i średniej półki, telewizorów, konsol do gier i osobistych urządzeń elektronicznych.


©IC Insights


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1