reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Polski dostawca 5G beneficjentem wielomilionowego projektu rządu brytyjskiego

IS-Wireless, polski dostawca kompleksowych rozwiązań 4G i 5G, został wybrany do udziału w finansowanym przez brytyjski Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu projekcie SONIC Labs.


„Tą drogą firma uzyska od rządu w Londynie wsparcie w rozwoju jej innowacyjnej technologii 5G w modelu Open RAN. Wielka Brytania podejmuje w ten sposób działania wspierające dywersyfikację rynku 5G oraz budowę otwartych sieci mobilnych."


Projekt SONIC Labs został zainicjowany przez brytyjską agencję rządową Digital Catapult oraz Ofcom, urząd regulujący tamtejszy rynek telekomunikacyjny. Program uzyskał wsparcie w wysokości 15 mln GBP od Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu (DCMS) Wielkiej Brytanii, a beneficjentami tej edycji będzie pięć firm z sektora łączności mobilnej, w tym polski IS-Wireless.

– Udział w programie SONIC Labs to doskonała możliwość dla nas i pozostałych czterech firm, aby wspólnie rozwijać rozwiązania 5G na potrzeby wdrożeń i pracować nad ich integracją. Będziemy mieli okazję, aby wymienić się doświadczeniem z uczestnikami projektu, nawiązać współpracę, czy zaprezentować nasze rozwiązania potencjalnym klientom. W istocie jednak, SONIC Labs to inicjatywa rządu Wielkiej Brytanii, który pragnie przyspieszyć wejście na tamtejszy rynek innowacyjnych technologii Open RAN. Celem jest zwiększenie różnorodności łańcucha dostaw sieci mobilnych – mówi Artur Chmielewski, dyrektor sprzedaży IS-Wireless.

Rządowa agencja Digital Catapult wspiera najbardziej obiecujące technologie i współpracuje zarówno z sektorem prywatnym, jak i środowiskiem akademickim, by w pełni wykorzystywać potencjał nowych technologii w gospodarce.

– Rząd w Londynie wdraża kompleksową strategię rozwoju 5G, a SONIC Labs to tylko jeden z jej elementów. Należy podkreślić, że brytyjskie władze jasno określiły zasady budowy sieci nowej generacji w modelu Open RAN w swoim kraju. W ten sposób sprzyjają jej rozwojowi i pomagają w dywersyfikacji rynku telekomunikacyjnego – dodaje Artur Chmielewski.

W ocenie przedstawicieli polskiego dostawcy sieci 5G, kroki podejmowane w Wielkiej Brytanii w zakresie rozwoju sieci mobilnych nowej generacji, powinny służyć jako wzorzec.

– W naszym kraju mamy potencjał, by tworzyć wartościowe rozwiązania z zakresu otwartych sieci 5G, które z powodzeniem możemy wdrażać w Europie i na świecie. Dzięki odpowiedniemu wsparciu, zyskamy wyjątkowo wiele na trwającej rewolucji. Działania, które obserwujemy w Wielkiej Brytanii to inspirujący przejaw wspierania rozwoju technologii i sektora łączności mobilnej – komentuje Artur Chmielewski.

Artur Chmielewski dodaje, że potencjał technologii nie tkwi jedynie w dużych sieciach łączności komórkowej, a innym ciekawym obszarem jest przemysł, gdzie sieci prywatne w modelu otwartym pozwalają m.in. na automatyzację procesów i wykorzystanie robotów na niespotykaną dotąd skalę.

Przedstawiciel IS-Wireless zwraca przy tym uwagę na plusy otwartych sieci 5G.

– Otwartość w przypadku budowy sieci mobilnych oznacza, że możemy wybierać spośród szerokiej gamy rozwiązań 5G od różnych dostawców. Dotyczy to zarówno warstwy sprzętowej i oprogramowania. Open RAN pozwala łączyć te elementy i tworzyć sieci tak, by odpowiadały na indywidualne potrzeby odbiorców. To jednak nie wszystko. Równie istotne jest, że podejście takie sprzyja różnorodności i konkurencji na rynku telekomunikacyjnym. Pozwala na działalność w zupełnie nowych modelach biznesowych, takich jak tzw. “neutral host”, czyli jako neutralny operator. Otwiera to zupełnie nowe ścieżki wykorzystania sieci przez przemysł, samorządy czy ośrodki akademickie, a w efekcie napędza innowacje – mówił Artur Chmielewski podczas panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięli przedstawiciele sektora prywatnego oraz brytyjskiego organu odpowiedzialnego za rynek telekomunikacji Ofcom, który jest partnerem inicjatywy SONIC Labs.

IS-Wireless opracowuje i dostarcza sieci komórkowe 4G i 5G. Firma jest dostawcą oprogramowania i sprzętu niezbędnego do budowy sieci 4G i 5G zarówno w zakresie RAN jak i Core. 
 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2