reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© AB Volvo
Przemysł elektroniczny |

Volvo chce uruchomić fabrykę akumulatorów w Szwecji

Grupa Volvo zainicjowała proces utworzenia zakładu produkcji ogniw akumulatorowych na dużą skalę w Szwecji.

– Naszym celem jest bycie liderem transformacji na zdekarbonizowany system transportu, a w ramach długofalowych planów chcemy zaoferować rozwiązania w 100% wolne od paliw kopalnych. Już dziś widzimy duży popyt ze strony naszych klientów, a do 2030 roku naszą ambicją jest, aby co najmniej 35% sprzedawanych przez nas produktów było elektrycznych. Ten wzrost będzie wymagał dużych ilości wysokowydajnych akumulatorów, produkowanych przy użyciu energii wolnej od paliw kopalnych, i logicznym kolejnym krokiem jest dla nas włączenie produkcji akumulatorów do naszego przyszłego śladu przemysłowego. Chcemy to zrobić wspólnie z partnerami, a podróż zaczyna się teraz – mówi Martin Lundstedt, prezes i dyrektor generalny Volvo Group.

Volvo, po przeprowadzeniu analiz, wybrało region Skaraborg w Szwecji. Proponowana lokalizacja w gminie Mariestad znajduje się w pobliżu obecnej głównej fabryki układów napędowych Volvo Group w Skövde, co umożliwi korzystanie z istniejącej infrastruktury przemysłowej i logistycznej regionu oraz dostęp do kompetencji w zakresie produkcji wielkoseryjnej, a co więcej, dostęp do energii wolnej od paliw kopalnych. Centra badawczo-rozwojowe i siedziba Volvo Group w Göteborgu oddalone są o zaledwie dwie godziny drogi.

Grupa Volvo planuje stopniowo zwiększać wydajność i osiągnąć produkcję seryjną na dużą skalę do 2030 roku. Ogniwa akumulatorów zostaną zaprojektowane specjalnie do zastosowań w pojazdach użytkowych, wspierając globalne wprowadzanie elektrycznych ciężarówek, autobusów, sprzętu budowlanego i elektrycznych układów napędowych do różnych zastosowań – pisze firma w komunikacie.

Utworzenie nowego zakładu produkcyjnego wymaga jeszcze zgód odpowiednich władz. Ostateczna lokalizacja zostanie ustalona po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, niezbędne jest także uzyskanie pozwolenia środowiskowego na prowadzenie działalności.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1