reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© AB Volvo Przemysł elektroniczny |

Volvo chce uruchomić fabrykę akumulatorów w Szwecji

Grupa Volvo zainicjowała proces utworzenia zakładu produkcji ogniw akumulatorowych na dużą skalę w Szwecji.

– Naszym celem jest bycie liderem transformacji na zdekarbonizowany system transportu, a w ramach długofalowych planów chcemy zaoferować rozwiązania w 100% wolne od paliw kopalnych. Już dziś widzimy duży popyt ze strony naszych klientów, a do 2030 roku naszą ambicją jest, aby co najmniej 35% sprzedawanych przez nas produktów było elektrycznych. Ten wzrost będzie wymagał dużych ilości wysokowydajnych akumulatorów, produkowanych przy użyciu energii wolnej od paliw kopalnych, i logicznym kolejnym krokiem jest dla nas włączenie produkcji akumulatorów do naszego przyszłego śladu przemysłowego. Chcemy to zrobić wspólnie z partnerami, a podróż zaczyna się teraz – mówi Martin Lundstedt, prezes i dyrektor generalny Volvo Group.

Volvo, po przeprowadzeniu analiz, wybrało region Skaraborg w Szwecji. Proponowana lokalizacja w gminie Mariestad znajduje się w pobliżu obecnej głównej fabryki układów napędowych Volvo Group w Skövde, co umożliwi korzystanie z istniejącej infrastruktury przemysłowej i logistycznej regionu oraz dostęp do kompetencji w zakresie produkcji wielkoseryjnej, a co więcej, dostęp do energii wolnej od paliw kopalnych. Centra badawczo-rozwojowe i siedziba Volvo Group w Göteborgu oddalone są o zaledwie dwie godziny drogi.

Grupa Volvo planuje stopniowo zwiększać wydajność i osiągnąć produkcję seryjną na dużą skalę do 2030 roku. Ogniwa akumulatorów zostaną zaprojektowane specjalnie do zastosowań w pojazdach użytkowych, wspierając globalne wprowadzanie elektrycznych ciężarówek, autobusów, sprzętu budowlanego i elektrycznych układów napędowych do różnych zastosowań – pisze firma w komunikacie.

Utworzenie nowego zakładu produkcyjnego wymaga jeszcze zgód odpowiednich władz. Ostateczna lokalizacja zostanie ustalona po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, niezbędne jest także uzyskanie pozwolenia środowiskowego na prowadzenie działalności.

March 29 2023 21:41 V20.13.15-1
reklama
reklama