reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Northvolt Stora Enso
Przemysł elektroniczny |

Stora Enso i Northvolt opracują baterie na bazie drewna

Stora Enso i Northvolt łączą siły, aby stworzyć zielone baterie wykorzystujące twardy węgiel na bazie ligniny, produkowany z odnawialnego drewna z lasów skandynawskich.


Celem jest opracowanie pierwszego na świecie akumulatora z anodą pozyskiwaną w całości z europejskich surowców, co pozwoli obniżyć zarówno ślad węglowy, jak i koszty.


Firmy zawarły umowę o wspólnym rozwoju (Joint Development Agreement), aby stworzyć baterię zawierającą anodę produkowaną z surowców odnawialnych pozyskiwanych w sposób zrównoważony w krajach skandynawskich.

– Wspólny z Northvolt rozwój akumulatorów to krok na naszej drodze do zaopatrywania szybko rozwijającego się rynku akumulatorów w odnawialne materiały anodowe wykonane z drzew. Nasz twardy węgiel na bazie ligniny, Lignode, zapewni Europie strategiczne dostawy surowca anodowego, zaspokajając potrzeby produkcji zrównoważonych baterii do wykorzystania m.in. w branży motoryzacyjnej i w magazynach energii – mówi Johanna Hagelberg, wiceprezes ds. biomateriałów w Stora Enso.

W ramach partnerstwa Stora Enso dostarczy swój materiał anodowy na bazie ligniny Lignode, pochodzący z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, podczas gdy Northvolt zajmie się projektowaniem ogniw, rozwojem procesu produkcyjnego i zwiększaniem skali technologii.

– Dzięki temu partnerstwu badamy nowe źródło zrównoważonych surowców i rozszerzamy europejski łańcuch wartości, jednocześnie opracowując tańszą chemię baterii. To ekscytująca demonstracja tego, jak nasze dążenie do zrównoważonego przemysłu akumulatorów idzie w parze z tworzeniem pozytywnego wpływu zarówno na społeczeństwo, jak i na koszty – mówi Emma Nehrenheim, dyrektor ds. środowiska w Northvolt.

Lignina to polimer pochodzenia roślinnego znajdujący się w ścianach komórkowych roślin lądowych. Drzewa składają się z 20–30 proc. ligniny, gdzie pełni ona rolę naturalnego i silnego spoiwa. Jest to jedno z największych odnawialnych źródeł węgla na świecie.

Pilotażowy zakład Stora Enso dla biomateriałów węglowych znajduje się w zakładzie produkcyjnym Grupy w Sunila w Finlandii, gdzie lignina jest produkowana przemysłowo od 2015 roku. Roczna zdolność produkcyjna wynosi 50 000 ton, co czyni Stora Enso największym producentem ligniny typu kraft na świecie.


Northvolt, europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych, został założony w 2016 roku z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu, aby zapewnić europejską transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości. Northvolt zatrudnia ponad 3000 pracowników 100 różnych narodowości. Do tej pory Northvolt pozyskał kontrakty o wartości ponad 55 mld USD od takich klientów, jak BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar, co pozwoli firmie na realizację planów uwzględniających recykling baterii i wykorzystywanie surowców, które w 2030 roku w 50 proc. będą pochodziły z recyklingu.

Stora Enso jest dostawcą produktów odnawialnych dla takich branż jak opakowania, biomateriały, konstrukcje drewniane i papier oraz jednym z największych prywatnych właścicieli lasów na świecie. Stora Enso zatrudnia około 22 000 pracowników, a sprzedaż w 2021 r. wyniosła 10,2 mld EUR. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama