reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Warszawska
Przemysł elektroniczny |

Miniaturowy aparat EKG

Jest o wiele mniejszy od swoich szpitalnych odpowiedników, a jakościowo śmiało może z nimi konkurować. To miniaturowy aparat do EKG, stworzony przez naukowca z PW oraz dwóch lekarzy.

Dr. inż. Grzegorza Wróblewskiego z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, dr. hab. Łukasza Kołtowskiego – kardiologa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz lekarza Adriana Maciejewskiego połączyło zainteresowanie medycyną i technologią. W ramach SmartMedics Sp. z o.o. wspólnie opracowali aparat do EKG, który mieści się w dłoni. Dzięki elastycznym plastrom zapewniającym właściwe położenie elektrod EKG, badanie może samodzielnie wykonać każdy pacjent.

System składa się z małego modułu elektronicznego, który rejestruje sygnał EKG, jednorazowego plastra z elektrodami oraz aplikacji w smartfonie. Rejestrowane dane są automatycznie synchronizowane z serwerem, gdzie algorytmy sztucznej inteligencji będą na bieżąco monitorować serce i pokażą ewentualne anomalie.

Dzisiaj wyniki przesyłane są na serwer, a stamtąd może je pobrać i ocenić lekarz.

– Na razie pacjent nie będzie mógł kupić urządzenia, ponieważ wyniki badania bez oceny klinicznej ekspertów nic mu nie powiedzą. Chcemy współpracować z firmami, placówkami medycznymi, portalami telemedycznymi, które zdalnie monitorują stan swoich podopiecznych – tłumaczy dr inż. Grzegorz Wróblewski.

Urządzenie może być wykorzystane do diagnostyki chorób serca: arytmii, niedokrwienia czy niewydolności. Przyda się także ratownikom oraz sportowcom.


©Politechnika Warszawska


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 28 2024 11:54 V22.3.46-2