reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Analizy |

Kanarki w kopalni chipów

Czy Micron i tajwańscy dostawcy chipów, niczym kanarki w kopalniach, wskazują na zagrożenie? Wczesne sygnały ostrzegawcze dla branży półprzewodników stają się coraz bardziej widoczne.

Zanim jednak przejdziemy do zwiastunów możliwości wystąpienia punktu zwrotnego w branży półprzewodników, przypomnijmy pokrótce skąd wzięło się porównanie do kanarka. Ptaki te są bardzo wrażliwe na toksyczne gazy, dlatego górnicy zabierali ze sobą na dół klatkę z kanarkiem i obserwowali jego reakcje, a ptak swoim zachowaniem ostrzegał przed niebezpieczeństwem.

30 czerwca 2022 roku Micron, trzeci co do wielkości dostawca pamięci na świecie, ogłosił wyniki za trzeci kwartał fiskalny, który zakończył się w maju. To był dobry kwartał, firma odnotowała sprzedaż w wysokości 8,6 mld USD, o 11% więcej niż w poprzednim kwartale i o 19% więcej niż rok wcześniej. Jednak prognozy dotyczące sprzedaży w czwartym kwartale fiskalnym kończącym się w sierpniu były uosobieniem „kanarka w kopalni” – oceniają analitycy IC Insights.

Wytyczne Microna dotyczące czwartego kwartału fiskalnego przewidują sprzedaż na poziomie 7,2 mld USD, +/- 400 mln USD, co może oznaczać spadek kw/kw o 17% (dla środkowej wartości prognozy). Okres prognozowania Microna obejmuje lipiec i sierpień, dwa z trzech miesięcy w trzecim kwartale roku kalendarzowego, który ze względu na sezonowość branży półprzewodników jest zazwyczaj kwartałem o największym wzroście w roku. Wygląda więc na to, że Micron dał nam wczesne ostrzeżenie o tym, że rynek pamięci w 3Q22 będzie wyjątkowo słaby.

Podczas gdy zdecydowana większość dostawców półprzewodników raportuje wyniki sprzedaży tylko kwartalnie, wiele tajwańskich firm półprzewodnikowych raportuje przychody co miesiąc, a w raportach kwartalnych opisuje więcej szczegółów finansowych. Często te miesięczne wyniki stanowią wczesny wskaźnik możliwej zmiany na rynku półprzewodników – w górę lub w dół.

Poniższe zestawienie przedstawia przychody ze sprzedaży za czerwiec i maj 10 największych tajwańskich dostawców półprzewodników. W sumie te 10 firm odnotowało 5% spadek sprzedaży półprzewodników w czerwcu w porównaniu z majem, przy czym na minusie były 3 z 4 największych firm, w tym TSMC. Szczególnie niepokojący jest gwałtowny 26% spadek sprzedaży firmy Novatek, który wcześniej bardzo dynamicznie zwiększał przychody (spółka odnotowała wzrost sprzedaży w okresie 2021/2020 o 78%). Należy również zwrócić uwagę na 16% spadek sprzedaży dostawcy pamięci DRAM Nanya, co może potwierdzać fatalne perspektywy dla rynku pamięci, o których wspominał Micron w swoich prognozach z 30 czerwca.

Zazwyczaj spadek sprzedaży z miesiąca na miesiąc nie byłby powodem do niepokoju. Jednak historycznie, firmy półprzewodnikowe notują najsilniejsze sekwencyjne wzrosty miesięcznych przychodów w ostatnim miesiącu każdego kwartału (tj. w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu), co widać w miesięcznych danych WSTS (World Semiconductor Trade Statistics).

Himax Technologies, czwarty co do wielkości tajwański dostawca fabless, opublikował 20 czerwca 2022 roku zaktualizowane prognozy dotyczące przychodów za 2Q2022. Firma nie podała miesięcznej wartości sprzedaży, ale spodziewa się spadku kwartalnego o 22-27%, podczas gdy pierwotnie zakładano spadek o 16-20%.

TSMC, największa firma foundry na świecie, a także największy tajwański dostawca półprzewodników, jest szczególnie warta uwagi pod kątem oznak słabości w branży. Jak pokazano, sprzedaż TSMC w czerwcu 2022 r. spadła o 5% w porównaniu z majem 2022 r. Należy zauważyć, że od 2016 do 2021 r. firma odnotowała średni wzrost sprzedaży w okresie czerwiec/maj o 14%, jedyny spadek w tym okresie odnotowano w 2018 r. (-13%).

Szczególnie interesujące będzie to, jak TSMC przedstawi swoje prognozy za 3Q2022, przy okazji ogłaszania wyników za drugi kwartał. TSMC w latach 2016-2021 odnotował średni wzrost sprzedaży o 16% za trzeci kwartał w porównaniu do drugiego i nie odnotował spadku przychodów za ten okres od 2011 roku.


©IC Insights


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-2
reklama
reklama