reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© STMicroelectronics
Przemysł elektroniczny |

We Francji powstanie fabryka STMicroelectronics i GlobalFoundries

W nowym, wspólnie obsługiwanym zakładzie produkcyjnym wartym kilka miliardów dolarów, dwóch półprzewodnikowych gigantów będzie rozwijać ekosystem FD-SOI.

Firmy STMicroelectronics oraz GlobalFoundries podpisały dziś, 11 lipca Memorandum of Understanding dotyczące utworzenia nowego, wspólnie prowadzonego zakładu produkcji półprzewodników na podłożach 300 mm. Obiekt powstanie obok istniejącego zakładu 300 mm ST w Crolles we Francji. Osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych planowane jest do 2026 roku, z produkcją do 620 000 wafli 300 mm rocznie (~42% ST i ~58% GF).

W fabryce będą produkowane chipy w kilku technologiach, w szczególności FD-SOI (Fully Depleted Silicon on Insulator). Obejmie to technologię FDX GF oraz kompleksową mapę drogową technologii ST do 18 nm, na które spodziewany jest duży popyt w branżach motoryzacyjnej, IoT i aplikacjach mobilnych przez kilka następnych dziesięcioleci – czytamy w komunikacie.

Inwestycję ST i GF wesprze francuski rząd, a fabryka ma w znacznym stopniu przyczynić się do realizacji celów Europejskiej Ustawy o Chipach, w tym osiągnięcia przez Europę 20% udziału w światowej produkcji półprzewodników do 2030 roku. Jak podkreślają firmy, korzyści mają obejmować nie tylko zwiększanie mocy produkcyjnych w zakresie półprzewodników oraz odporność łańcuchów dostaw, ale też rozwój możliwości badawczo-rozwojowych europejskiego przemysłu chipowego.

Firmy szacują, że dzięki projektowi powstanie około 1000 miejsc pracy w zakładzie ST w Crolles oraz dodatkowe etaty w całym ekosystemie dostawców i partnerów.

– Nowy zakład produkcyjny wesprze nasze ambicje dotyczące osiągnięcia przychodów o wartości ponad 20 mld USD. Współpraca z GF pozwoli nam działać szybciej, obniżyć progi ryzyka i wzmocnić europejski ekosystem FD-SOI. Będziemy mieli większe możliwości wspierania naszych europejskich i globalnych klientów, którzy stawiają na transformację cyfrową oraz dekarbonizację – mówi Jean-Marc Chery, prezes i dyrektor generalny STMicroelectronics.

Prezes ST dodaje, że firma nadal inwestuje w fabrykę podłoży 300 mm w Agrate (niedaleko Mediolanu we Włoszech), gdzie masowa produkcja planowana jest na pierwszą połowę 2023 roku, a docelowe moce mają być osiągnięte do końca roku 2025, a także w pionowo zintegrowaną produkcję w technologiach węglika krzemu i azotku galu.

– Ta wspólnie obsługiwana rozbudowa mocy produkcyjnych wykorzysta istniejącą infrastrukturę produkcyjną Crolles firmy ST, umożliwiając GF przyspieszenie wzrostu przy jednoczesnym korzystaniu z ekonomii skali – mówi dr Thomas Caulfield, dyrektor generalny GF.

Jak dodaje dr Thomas Caulfield, klienci GF potrzebują szerokiego dostępu do zdolności produkcyjnych w technologii 22FDX do zastosowań w sektorach motoryzacyjnym i przemysłowym, a nowy obiekt obiekt będzie zapewniał moce foundry i będzie zarządzany przez personel GF na miejscu.


reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-1
reklama
reklama