reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Audi
Przemysł elektroniczny |

Audi buduje gigantyczną fabrykę w Chinach

W chińskim Changchun wmurowano kamień węgielny pod budowę inteligentnej fabryki elektrycznych modeli Audi. Wartość inwestycji to około 2,6 mld EUR.

Audi zawiązało w Chinach spółkę Audi FAW NEV Company i rozpoczęło już budowę fabryki w północnochińskiej metropolii Changchun. Będzie to pierwszy zakład motoryzacyjny w Chinach, w którym z taśmy produkcyjnej zjeżdżać będą wyłącznie w pełni elektryczne modele Audi (bazujące na platformie PPE – Premium Platform Electric). Fabryka ma produkować ponad 150 tys. pojazdów rocznie i powstanie do końca roku 2024 – informuje Audi w komunikacie. 

– Rozpoczęcie budowy nowej fabryki w Changchun jest ważnym kamieniem milowym dla Audi w Chinach. Zakładając spółkę Audi FAW NEV Company wprowadzamy platformę PPE do Państwa Środka i bezpośrednio na miejscu produkować będziemy w pełni elektryczne modele Audi dostosowane do potrzeb tamtejszego rynku. Oznacza to, że ta kooperacyjna spółka odegra kluczową rolę w postępującej elektryfikacji naszej gamy modelowej na rynku chińskim – mówi Markus Duesmann, prezes zarządu AUDI AG, odpowiedzialny też za działalność marki w Chinach.

Nowa fabryka powstaje na obszarze około 150 hektarów, co sprawia, że po zakończeniu budowy będzie nawet nieco większa od zakładu Audi w Neckarsulm. Do końca 2022 roku na terenie powstanie łącznie 20 budynków.

Ekipy techniczne, które w tym czasie rozpoczną tam pracę, będą zajmować się całym łańcuchem wartości niezbędnym do produkcji samochodów. Oprócz tłoczni, zakładu nadwozi, lakierni i linii montażowej pojazdów, powstanie tam również zakład produkcji akumulatorów, w którym Audi będzie wytwarzać akumulatory wysokiego napięcia przeznaczone do modeli bazujących na PPE produkowanych w Chinach.

Niemiecko-chińskie joint venture będzie korzystać z infrastruktury stworzonej już w Changchun, miasto jest bowiem jednym z największych zagłębi motoryzacyjnych w Chinach. Swoją siedzibę ma tam FAW (First Automobile Works), wieloletni chiński partner Audi. Od 1988 roku w zakładach FAW-Volkswagen Audi produkuje modele przeznaczone na rynek chiński. W związku z tym, w regionie znajduje się już wiele firm – poddostawców, które zajmować się będą również zaopatrzeniem nowego zakładu.

W nowej fabryce na początek produkowane będą trzy, bazujące na platformie PPE modele serii Audi A6 e-tron i Audi Q6 e-tron.

Nowy obiekt będzie również siedzibą spółki Audi FAW NEV Company, która odpowiada za produkcję. Firma ta jest pierwszą w Chinach spółką joint venture z większościowym udziałem Audi. Audi, w cały projekt, który obejmuje zarówno utworzenie spółki, jak i budowę zakładu produkcyjnego, zainwestuje około 2,6 mld EUR.


©Audi


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama