reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Mesko
Przemysł elektroniczny |

MESKO z kontraktem na Pioruny za 3,5 mld PLN

W czwartek 23 czerwca wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oficjalnie zatwierdził umowę zwiększającą liczbę zamówionych dla potrzeb Wojska Polskiego przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun.

Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej pozyskała od Agencji Uzbrojenia kontrakt na dostawy 3500 Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych PIORUN dla Sił Zbrojnych RP (3500 pocisków oraz 600 mechanizmów startowych dla PPZR PIORUN) o wartości ok. 3,5 mld zł brutto.

– Sukcesywnie zwiększamy nasze zdolności produkcyjne tak, aby w jak najkrótszym czasie odpowiadać na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz realizować zamówienia z krajów sojuszniczych. Na nowe tempo prac i wyzwania przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy – powiedziała Elżbieta Śreniawska, prezes zarządu MESKO S.A.

Pierwsze Pioruny trafią na wyposażenie żołnierzy jeszcze w tym roku. Dostawy będą kontynuowane w następnych latach a zamówienie kolejnych zestawów w fabryce MESKO wpisuje się w konsekwentne wzmacnianie pozycji polskiego przemysłu zbrojeniowego w procesie modernizacji Wojska Polskiego – czytamy w komunikacie.

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony. W Siłach Zbrojnych RP są wykorzystywane w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej na bliskich odległościach i małych wysokościach (VSHORAD). Piorun jest zmodernizowaną wersją ppzr Grom, który również znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego. W ramach modernizacji zastosowano zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie. Dzięki temu zwiększone zostały możliwości namierzenia celu, odporność na zakłócenia i zasięg rażenia do 6500 metrów na pułapie od 10 do 4000 metrów.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama