reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Analizy |

Duży wzrost na małym rynku Flash NOR

Układy Flash NOR odpowiadały tylko za 4% całego rynku pamięci flash w 2021 roku, ale sprzedaż tych produktów wzrosła w tym okresie o 63% do 2,9 mld USD – raportuje IC Insights.

Liczone w sztukach dostawy układów Flash NOR wzrosły w ubiegłym roku o 33%, podczas gdy średnia cena sprzedaży poszła w górę o 23%. Analitycy szacują, że w 2022 roku rynek Flash NOR wzrośnie o kolejne 21% do 3,5 mld USD.

Zaledwie trzy firmy odpowiadały za 91% sprzedaży pamięci Flash NOR w 2021 roku. Winbond był największym dostawcą ze sprzedażą przekraczającą 1,0 mld USD (35% udziału w rynku). Od 2011 roku Winbond produkował większość swoich produktów NOR przy użyciu technologii 58 nm, ale w 2021 roku firma przestawiła się głównie na 40 nm.

Drugie miejsce z 942 mln USD sprzedaży zajął Macronix, który zdobył 33% udziału w rynku Flash NOR. Układy te stanowiły 52% całkowitej sprzedaży układów scalonych firmy w 2021 roku. Zasadniczo pamięci te produkowane były w technologiach 75 nm i 55 nm, ale w drugim kwartale 2022 Macronix rozpoczął przechodzenie na proces produkcji Flash NOR w 45 nm. Głównymi motorami wzrostu w ubiegłym roku były aplikacje komunikacyjne, motoryzacyjne i przemysłowe/medyczne.

Trzeci miejsce w rankingu GigaDevice w ubiegłym roku podwoił sprzedaż Flash NOR i spodziewa się kolejnego solidnego roku. Popyt na te układy pochodził głównie z zastosowań motoryzacyjnych.

Jak wskazują analitycy IC Insights, chociaż pamięć NOR flash nie jest poważnym konkurentem dla większości nowych aplikacji pamięci masowych o dużej pojemności, pozostaje użyteczną i niezawodną opcją pamięci do przechowywania kodu oraz w wielu niskonakładowych aplikacjach wbudowanych. Na przykład w branży motoryzacyjnej NOR jest kluczowym elementem w zestawach wskaźników deski rozdzielczej, systemach informacyjno-rozrywkowych i zaawansowanych systemach wspomagania kierowcy (ADAS). Flash NOR jest również częścią rynku aplikacji internetu rzeczy (IoT), w tym wielu nowych produktów medycznych, które zapewniają zdalną diagnostykę i monitorowanie.

Wymagania dotyczące gęstości pamięci rosną w miarę używania większej ilości kodu oprogramowania w celu zwiększenia wydajności nowych systemów. W połączeniu z faktem, że pamięć flash NOR jest trudna do skalowania, oznacza to, że w przypadku gęstości większych niż 1 Gb, pamięć flash NOR może nie być tak opłacalna, jak niektóre alternatywne rozwiązania pamięci. IC Insights uważa, że ​​spowoduje to stopniowe odchodzenie od pamięci NOR flash do alternatywnych pamięci o wyższej gęstości, takich jak jednowarstwowe (SLC) NAND i magnetorezystancyjna pamięć RAM (MRAM), które powoli zaczęły zastępować pamięć NOR w wielu nowych projektach.


Źródło: ©IC Insights
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama