reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© VIGOSystem
Przemysł elektroniczny |

Detektory VIGO Photonics wybrane do misji Orion NASA

Detektory podczerwieni wyprodukowane przez polską firmę, jako część wyposażenia załogowego statku kosmicznego NASA – Orion posłużą do pomiarów dwutlenku węgla, wody i tlenu.

VIGO Photonics, producent zaawansowanych fotonicznych detektorów średniej podczerwieni, modułów detekcyjnych oraz materiałów półprzewodnikowych, został wybrany dostawcą detektorów podczerwieni do monitorowania pracy kluczowych systemów środowiskowych na pokładzie załogowego statku kosmicznego NASA – Orion.

Orion, jako część programu Artemis, zabierze w przyszłości załogę w przestrzeń kosmiczną, umożliwi awaryjne przerwanie lotu, zapewni utrzymanie załogi przy życiu podczas podróży kosmicznej oraz bezpieczny powrót. Statek zostanie wyniesiony na orbitę przez nową rakietę NASA Space Launch System.

Detektory podczerwieni VIGO Photonics, zostały zamontowane w Laserowym Systemie Monitoringu Powietrza (ang. Laser Air Monitor System – LAMS). LAMS umożliwia pomiar stężenia dwutlenku węgla (CO2), pary wodnej (H2O) oraz tlenu (O2) wewnątrz kabiny załogowej oraz skafandrów kosmicznych.

VIGO Photonics przeprowadziło testy kwalifikacyjne detektorów, aby spełniały rygorystyczne wymagania niezawodności w trudnych warunkach podczas startu oraz w przestrzeni kosmicznej. Jest to kolejny rozdział w historii wsparcia VIGO Photonics dla badań kosmicznych, która rozpoczęła się od dostarczenia detektorów podczerwieni dla misji NASA Mars Science Laboratory oraz europejskiej misji EXOMARS.

– Jesteśmy podekscytowani i zaszczyceni, że możemy wspierać NASA w tak wspaniałym projekcie, który pomoże ukształtować przyszłość eksploracji kosmosu. Misja Artemis ma na celu ponowne wysłanie człowieka na Księżyc, a następnie na Marsa. Posłuży do tego specjalnie przygotowany statek kosmiczny Orion. Nasze detektory podczerwieni będą stanowić część jego wyposażenia i będą służyć do pomiarów dwutlenku węgla, wody i tlenu. To dla nas wyróżnienie, że po raz kolejny technologia VIGO może wspierać rozwój wiedzy o wszechświecie. Wybór naszych detektorów przez NASA potwierdza nie tylko ich jakość i konkurencyjność, ale pokazuje, że wysokie technologie nie znają granic. Udział w takich projektach pozwala nam jeszcze bardziej rozwijać skrzydła, realizując przyjętą strategię rozwoju – mówi dr Adam Piotrowski, prezes zarządu VIGO Photonics.

Detektory poczerwieni VIGO Photonics są stosowane w wielu branżach przemysłu na całym świecie: kosmicznej, medycznej, produkcyjnej, transportowej, bezpieczeństwa i monitoringu środowiska. Zastosowanie fotoniki w przemyśle pozwala na monitoring stanu technicznego urządzeń oraz utrzymanie ciągłości pracy. Efektem współpracy z producentami OEM, są systemy pomiarowe i monitorujące, które nie wymagają kosztownych usług serwisu, konserwacji i kalibracji – pisze VIGO Photonics w komunikacie.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama