reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Thales Alenia Space
Przemysł elektroniczny |

Thales Alenia Space zapewni bezpieczeństwo załogi kapsuły Orion

Z powodzeniem zakończył się już montaż Europejskiego Modułu Serwisowego 4 kapsuły Orion w zakładach Thales Alenia Space w Turynie.

Thales Alenia Space spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), z powodzeniem zakończyła działania związane z ostateczną integracją krytycznych systemów Europejskiego Modułu Serwisowego 4 Oriona.

W Niemczech odbędą się końcowe prace nad integracją systemów. Kapsuła przejdzie także końcowe testy, które na miejscu przeprowadzą inżynierowie Thales Alenia Space.

Nowo powstały statek kosmiczny Orion zabierze astronautów na Księżyc w ramach programu NASA. Na zlecenie ESA w module serwisowym przygotowano konstrukcję modułu, opracowano również napęd i zasilanie kapsuły, a także systemy kontroli termicznej i podtrzymania życia. Moduł ESM4 będzie elementem napędowym stacji kosmicznej Lunar Gateway, a w połączeniu ze specjalną platformą logistyczną i placówką kosmiczną HALO umożliwi człowiekowi czasowe zamieszkanie na orbicie wokół Księżyca.

Thales Alenia Space dostarczy nie tylko moduł ESM4, ale również podzespoły krytyczne przyszłych modułów serwisowych o numerach 5 i 6, w tym elementy chroniące kapsułę przed mikrometeorytami oraz rozwiązania kontroli termicznej oraz systemy przechowywania i dystrybucji materiałów eksploatacyjnych. Zbudowane przez firmę Thales podsystemy są kluczowymi elementami modułu kosmicznego, ponieważ w trakcie misji zapewnią załodze bezpieczeństwo i niezbędne warunki do życia.

Firma Leonardo jest z kolei partnerem, który w ramach programu dostarcza specjalne panele fotowoltaiczne PVA, a także jednostki sterowania i dystrybucji mocy PCDU dla modułów ESM od 1 do 6.

Obecnie firma Thales Alenia Space zakończyła ostatnią fazę wstępnej integracji systemu termomechanicznego ESM 4. W ramach tego procesu m.in. zamontowano elementy systemu kontroli termicznej (TCS) i systemu magazynowania materiałów eksploatacyjnych (CSS). Po sprawdzeniu komponentów takich jak m.in. pompa systemowa i chłodnice, przeprowadzono kontrole funkcjonalne. Kolejnym etapem projektu po wykonaniu wszystkich koniecznych testów jakości i bezpieczeństwa będzie transport do Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie. Także w tym procesie inżynierowie Thales Alenia Space odegrają jedną z kluczowych ról.

– Jako firma stoimy przed ogromnym wyzwaniem, aby kosmonauci mogli bezpiecznie dotrzeć na Księżyc. Wieloletnie doświadczenie technologiczne Thales Alenia Space w dziedzinie eksploracji kosmosu, infrastruktury orbitalnej i transportu kosmicznego to ważny atut naszej firmy w przygotowaniach do tej misji. Zależy nam na tym, aby dostarczyć najlepsze rozwiązania i zapewnić pełne bezpieczeństwo i komfort astronautom, którzy przez dłuższy czas będą przebywać w trudnych warunkach z dala od domu – komentuje Massimo Comparini, wiceprezes wykonawczy ds. obserwacji, eksploracji i nawigacji w Thales Alenia Space.

Thales Alenia Space odpowiada nie tylko za przygotowanie systemów termomechanicznych dla europejskiego modułu serwisowego Orion, w ramach projektu Lunar Gateway dostarcza również moduły ciśnieniowe ESPRIT oraz I-HAB. W zakładach Thales Alenia Space w Turynie trwają obecnie prace nad spawaniem platformy mieszkalnej i logistycznej HALO.

– Widzimy olbrzymi potencjał polskiego rynku kosmicznego do tego, aby włączyć się w najbardziej zaawansowane światowe projekty orbitalne. Jako Thales Alenia Space chcemy wspierać polskie innowacyjne projekty, dzieląc się naszym know-how i współpracując w zakresie transferu technologii i koordynacji szerokich partnerstw na rzecz rozwoju tej branży w naszym kraju. Jednym z naszych sukcesów jest włączenie polskich podmiotów do realizacji programu I-HAB – dodaje Andrzej Banasiak, dyrektor generalny Thales Alenia Space w Polsce.

Thales Alenia Space jest głównym partnerem projektu Lunar Gateway i komercyjnej stacji kosmicznej Axiom. Uczestniczy również jako partner w szeregu badań prowadzonych wspólnie z Włoską Agencją Kosmiczną (ASI) i ESA zarówno na Ziemi, jak i na orbicie księżycowej, a także wspiera ważne misje eksploracji kosmosu.


ESM-1 został już zintegrowany z modułem załogowym i został zamontowany na nowej rakiecie Space Launch System (SLS) w celu przeprowadzenia ostatecznych testów. Start rakiety Artemis I planowo ma się odbyć w lecie 2022 r. i wtedy sonda Orion wykona swój pierwszy lot wokół orbity Księżyca.

ESM 2 to wkład Europejskiej Agencji Kosmicznej w misję Artemis 2 NASA. Celem misji jest wykonanie przelotu nad Księżycem i powrót na Ziemię – będzie to pierwszy załogowy statek kosmiczny, który wyleci poza niską orbitę okołoziemską od czasu Apollo 17 w 1972 roku! ESM 2 znajduje się w końcowej fazie montażu w ośrodku JFK NASA.

Dzięki Artemisowi III, NASA będzie świadkiem lądowania na Księżycu pierwszej kobiety i kolejnego mężczyzny. Co więcej, ESM-3 jest obecnie w końcowej fazie integracji i testów w Bremie (Niemcy).
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama