reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Polski producent grafenu ma zlecenie z CERN

Advanced Graphene Products zajmie się realizacją zlecenia dla Europejskiego Centrum Badań Jądrowych (CERN)- firma wytworzy wolnostojące folie węglowe na bazie grafenu.

Folie zostaną stworzone w reaktorze do produkcji grafenu powierzchniowego. Powstaną w procesie termicznego rozkładu gazów węglonośnych. Folie węglowe będą wykorzystywane do otrzymywania czystego strumienia protonów w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC).

– To nasza kolejna współpraca z Centrum Badań Jądrowych. Po Europejskiej Agencji Kosmicznej to drugi międzynarodowy partner o tak prestiżowym charakterze. Jesteśmy bardzo dumni, że możemy współpracować z instytucją, która znana jest na całym świecie jako najbardziej innowacyjne centrum badawczo-rozwojowe – komentuje Maciej Gałązka, prezes zarządu Advanced Graphene Products SA.

Advanced Graphene Products w ostatnich miesiącach dynamicznie się rozwija. Poza zleceniem z Europejskiej Agencji Kosmicznej realizuje także autorski projekt produkcji masowej filamentu do drukarek 3D z grafenem, a także filamentu z tworzyw PLA i PGA w szerokiej gamie kolorystycznej. Pod koniec kwietnia spółka podpisała umowę z Nanosphere w ramach której dostarczy grafen do produkcji antykorozyjnej farby proszkowej dla producenta półosi NEAPCO Europe. Będzie ona wykorzystywana w elementach układu przeniesienia napędu renomowanych producentów samochodów m.in. BMW, Mini, Mercedes-Benz Group AG, Volkswagen oraz FORD.

– Umowa, którą podpisaliśmy to część szerszego projektu realizowanego przez producenta półosi napędowych NEAPCO Europe. Jego celem było wdrożenie do produkcji nowego rodzaju półosi przeznaczonych do pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Istotnym elementem projektu była poprawa właściwości antykorozyjnych oraz zmniejszenie wagi tego komponentu, co udało się osiągnąć m.in. dzięki pionierskiemu wykorzystaniu grafenu do produkcji farby pokrywającej półosie napędowe. Nasz grafen spełnił wysokie oczekiwania jakościowe i wkrótce będzie wykorzystywany w procesie produkcji półosi dla największych koncernów motoryzacyjnych. To kontrakt, z którym wiążemy ogromne nadzieje. Ma charakter długoterminowy i zapewni nam duży impuls rozwojowy – mówi Maciej Gałązka.

Grafen to nie tylko projekty R&D

W 2010 roku Andre Geim i Konstantin Novoselov z Uniwersytetu w Manchesterze otrzymali za wyizolowanie grafenu nagrodę Nobla. Czas pomiędzy rokiem 2010 a obecnym został poświęcony na opracowanie metod produkcji grafenu na skalę przemysłową, które z jednej strony muszą być powtarzalne i wystandaryzowane, a z drugiej – zapewniać efektywność kosztową i podażową materiału. Obecnie jesteśmy już na etapie licznych komercjalizacji grafenu.  

– Grafen może być wykorzystywany do poprawy różnych właściwości: zmniejszenia kosztów produkcji, zmniejszenia wagi produkowanych elementów, skrócenia procesu produkcji czy też na przykład poprawy sprężystości. Jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości wdrożeń komercyjnych z zastosowaniem grafenu w różnych gałęziach przemysłu będzie znacznie więcej – podsumowuje prezes Advanced Graphene Products.


Advanced Graphene Products (AGP) to innowacyjna spółka zajmująca się produkcją grafenu i rozwojem jego zastosowań. Spółka jest producentem zarówno grafenu płatkowego, jak i grafenu powierzchniowego, z własną, opatentowaną technologią produkcji na ciekłym metalu – HSMG, co pozwala uczestniczyć spółce w rynku obu znanych form grafenu. Jednocześnie AGP prowadzi prace badawczo-rozwojowe, których celem jest wypracowanie potencjalnych zastosowań produkowanych przez spółkę form grafenu. Głównymi obszarami zastosowań, wytwarzanego przez AGP, grafenu płatkowego (GO – tlenek grafenu, rGO –zredukowany tlenek grafenu) są kompozyty węglowe, żywice epoksydowe, filamenty 3d, farby, powłoki antykorozyjne, czy też masterbatche.

Z kolei wysokiej jakości grafen w technologii HSMG może być wykorzystywany w najbardziej wymagających zastosowaniach, np. elektronice, w tym w: mikroprocesorach, sensorach i tranzystorach.

Od 29 listopada 2021 roku akcje spółki są notowane na rynku NewConnect. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama