reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© kornwa dreamstime.com
Analizy |

Texas Instrument wciąż mocnym nr 1 w układach analogowych

10 największych dostawców układów analogowych odpowiadało łącznie za 68% sprzedaży tego sektora w 2021 roku – raportuje IC Insights.

Ze sprzedażą produktów analogowych na poziomie 14,1 mld USD i 19% udziałem w rynku w 2021 roku, Texas Instruments utrzymał silną pozycję lidera w tym sektorze. TI w raportowanym okresie zwiększył sprzedaż układów analogowych o prawie 3,2 miliarda USD (+29% r/r),, a produkty te stanowiły 86% sprzedaży układów scalonych firmy (16,3 mld USD) oraz 81%  jej przychodów z półprzewodników (17,3 mld USD).

IC Insights opublikowało listę 10 największych dostawców analogowych układów scalonych za rok 2021. Ranking obejmuje sprzedaż komponentów analogowych ogólnego przeznaczenia, układów analogowych z sygnałem mieszanym oraz specjalizowanych układów analogowych (analogowych w przynajmniej 50%). Jak widać, ranking ten pozostał bez zmian w porównaniu do 2020 roku.

Sześć z 10 największych firm wymienionych w zestawieniu ma siedzibę główną w Stanach Zjednoczonych, trzy – w Europie, a jedna w Japonii.

Łącznie pierwsza dziesiątka firm odnotowała w zeszłym roku sprzedaż analogowych układów scalonych o wartości 50,4 mld USD, co stanowiło 68% całego rynku analogowego. Wśród 10 największych dostawców układów analogowych wzrost sprzedaży wahał się od 20% dla ST do 49% w Skyworks Solutions.

Druga w rankingu firma Analog Devices, Inc. (ADI) odnotowała w 2021 roku wzrost sprzedaży analogowych układów scalonych o 21% do 9,4 mld USD, co stanowiło 13% udziału w rynku. ADI w sierpniu ubiegłego roku zakończyło przejęcie Maxim Integrated warte 28,0 mld USD. Firma wskazuje, że jej produkty (w tym urządzenia, które uzyskała dzięki przejęciu Maxim w 2021 r. i przejęciu Linear Technology w 2017 r.) obejmują zakresy „od czujnika do chmury, od DC do 100 GHz i więcej oraz od nanowatów do kilowatów”. Jeśli chodzi o aplikacje końcowe produktów analogowych ADI sprzedaż w 2021 roku przedstawiła się następująco: przemysłowe (50%), motoryzacyjne (21%), komunikacyjne (15%) i konsumenckie (14%).

Na trzecim miejscu w 2021 r. ze sprzedażą analogową na poziomie 5,9 mld USD znalazła się firma Skyworks Solutions, z rekordową dynamiką wzrostu (+49%). Skyworks koncentruje się na modułach front-end i wzmacniaczach mocy do telefonów komórkowych i smartfonów, wysoko zintegrowanych urządzeniach SiP i SoC do infrastruktury bezprzewodowej, układach zarządzania energią, precyzyjnych komponentach analogowych, modułach łączności Wi-Fi i układach scalonych oraz inteligentnych układach energetycznych do zastosowań ZigBee i Bluetooth. Największym klientem Skyworks w 2021 roku był Apple, który odpowiadał za 59% jego sprzedaży.

W lipcu 2021 r. Skyworks nabył dział infrastruktury i motoryzacji firmy Silicon Laboratories Inc za 2,75 mld USD, aby przyspieszyć ekspansję w sektorach pojazdów elektrycznych i hybrydowych, sterowania przemysłowego, infrastruktury bezprzewodowej 5G, optycznej komunikacji danych, centrów danych i innych.

Trzy główne europejskie firmy półprzewodnikowe – Infineon, ST i NXP – również znalazły się na liście TOP 10 dostawców układów analogowych i odpowiadały łącznie za 16% udziału w globalnym rynku. Czwarty w rankingu Infineon był najwyżej plasowanym europejskim dostawcą produktów analogowych ze sprzedażą na poziomie 4,8 mld USD. Infineon stale umacnia pozycję w branży motoryzacyjnej, która stanowiła 44% jej sprzedaży w 2021 roku w porównaniu do 41% w roku poprzednim.

Analogowe układy scalone pozostają kluczowymi elementami w prawie wszystkich systemach zorientowanych na technologię cyfrową. Rynek analogowy zazwyczaj rośnie (i spada) w bardziej umiarkowanym tempie niż cały rynek IC, ale akurat rok 2021 był pod tym względem wyjątkowy. Rynek analogowy wzrósł o 30% w zeszłym roku, podczas gdy całkowity rynek układów scalonych wzrósł o 26%. W dodatku każdy segment produktów analogowych ogólnego przeznaczenia i specjalizowanych odnotował dwucyfrowy wzrost sprzedaży. Przychody z układów do konwersji sygnału wzrosły w ubiegłym roku o 13%, ale przychody w każdej innej kategorii analogowych układów scalonych wzrosły o co najmniej 27%.


©IC Insights


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 28 2024 11:54 V22.3.46-1