reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Graphcore otwiera centrum B+R w Gdańsku

Sztuczna inteligencja i nowoczesne procesory – tym właśnie zajmuje się brytyjska firma Graphcore, która 18 maja oficjalnie otworzyła swój nowy oddział w Gdańsku.

W biurze usytuowanym na trzydziestym piętrze gdańskiego biurowca Olivia Star będzie działało centrum badawczo-rozwojowe Graphcore. Będą w nim pracowały 22 osoby, które dołączyły już do polskiego zespołu a także zatrudnieni nowi specjaliści.

– Szeroki zakres umiejętności posiadanych i rozwijanych przez specjalistów w Gdańsku i ogólnie w Polsce, pozwalają Graphcore przekazać wiele najważniejszych projektów firmy lokalnemu zespołowi. Kiedy rozmawiamy z potencjalnymi pracownikami, są podekscytowani możliwością udziału w zaawansowanych projektach o globalnej skali – komentuje Paweł Pieczul, dyrektor ds. inżynierii w Graphcore Poland.

Założona w Bristolu w 2016 roku firma Graphcore produkuje systemy komputerowe dla sztucznej inteligencji, zasilane przez Intelligence Processing Unit (IPU). Jest to  najnowocześniejszy procesor, zaprojektowany przez firmę z myślą o unikalnych wymaganiach obliczeniowych SI. IPU stwarza naukowcom zajmującym się sztuczną inteligencją możliwości badań w zupełnie nowych obszarach, niemożliwych do podejmowania przy użyciu obecnych technologii. Daje to wyjątkowe szanse na rozwój innowacji w dziedzinie inteligencji maszyn.

Systemy Graphcore są wykorzystywane w aplikacjach sztucznej inteligencji w wielu branżach, m.in. w farmaceutykach, usługach finansowych, przemyśle motoryzacyjnym i konsumenckich usługach internetowych. Graphcore jest wspierany przez światowych liderów technologicznych, w tym Sequoia Capital, Fidelity International, BMW iVentures, Dell, Microsoft i Samsung, a także szanowanych innowatorów AI, takich jak współzałożyciel Deepmind Demis Hassabis i Greg Brockman z OpenAI, Ilya Sutskever, Abbeel i Scott Gray.

– Wierzymy, że nasza technologia Intelligence Processing Unit (IPU) stanie się światowym standardem obliczeń inteligencji maszynowej. Graphcore IPU będzie miała wpływ na coraz więcej branż i sektorów z realnym potencjałem pozytywnego wpływu na społeczeństwo, od odkrywania leków po dekarbonizację – mówi Nigel Toon, współzałożyciel i dyrektor generalny Graphcore.

Wsparcie decyzji i obsługę zapewniła firmie Invest in Pomerania (IiP) – samorządowa inicjatywa koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza. Jako centrum obsługi inwestora IiP jest bliskim partnerem Graphcore przy organizacji biura w Gdańsku, budowaniu relacji z lokalną społecznością oraz ułatwianiu kontaktów biznesowych w całej Polsce. Dzięki temu wsparciu firma oprócz budowania zespołu i funkcji biznesowych, rozpoczęła m.in. współpracę z Politechniką Gdańską, dzieląc się wiedzą z branży AI w formie wykładów gościnnych. W planach jest rozszerzenie tego partnerstwa.

– Pomorze jest prawdziwym hubem nowoczesnych technologii – tutaj koncentruje się 12 procent wszystkich firm z branży AI działających w Polsce. Pojawienie się tak innowacyjnej firmy jak Graphcore, potwierdza wysokie kompetencje technologiczne lokalnych specjalistów w obszarze sztucznej inteligencji i pozwala z optymizmem patrzeć na rozwój branży w przyszłości – mówi Wojciech Tyborowski, dyrektor Invest in Pomerania


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-1