reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Freyr
Przemysł elektroniczny |

FREYR rozpoczyna przygotowania przy fińskiej fabryce baterii

Norweski producent akumulatorów podpisał umowę z miastem Vaasa na czasową dzierżawę 130 ha w obszarze przemysłowym GigaVaasa. Na działce powstanie zakład produkcji ogniw akumulatorowych.

W 2021 roku FREYR podpisał niewiążący protokół ustaleń z miastem Vaasa, który przyznał firmie produkującej akumulatory wyłączne prawo do lokalizacji potencjalnej fabryki ogniw akumulatorowych. Strony uzgodniły również zbadanie możliwości wspólnego rozwoju lokalizacji w celu przyspieszenia dostaw czystych baterii w Finlandii.

Tymczasowa umowa dzierżawy gruntu dotyczy obszaru o 40 ha większego niż zarezerwowany przez FREYR w początkowym protokole ustaleń. Podpisanie dokumentu umożliwia FREYR rozpoczęcie badań gruntu i prac przygotowawczych. Umowa najmu obowiązuje od 1 maja 2022 r. do 31 grudnia 2023 r., z możliwością przedłużenia o rok.

– Dzięki tej dzierżawie możemy już korzystać z 1,3 mln m kw. powierzchni w Vaasa, obszarze, który wcześniej zidentyfikowaliśmy jako idealny dla planowanej w Finlandii gigafabryki. W tym regionie jest podaż taniej, odnawialnej energii i dogodna bliskość surowców. To, w połączeniu z wysoce kompetentną kadrą w kraju, sprawia, że ​​dzierżawa gruntu jest ważnym krokiem na drodze do potencjalnego rozwoju – komentuje Axel Thorsdal, starszy wiceprezes ds. rozwoju projektów w FREYR w komunikacie prasowym.

Burmistrz Vaasa, Tomas Häyry, dodaje, że miasto stopniowo rozwija obszar GigaVaasa i bateryjny łańcuch wartości.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama