reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

PWr i Creotech zaprojektują spektrometr masowy dla ESA

Politechnika Wrocławska wybrała Creotech Instruments jako podwykonawcę w projekcie „MEMS Based Mass Spectrometry” realizowanym dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Projekt dotyczy zaprojektowania spektrometru masowego dla przyszłych misji kosmicznych ESA. Spektrometr jest urządzeniem pozwalającym na identyfikację mieszanek gazowych i substancji organicznych obecnych na badanych przez sondy kosmiczne ciałach – np. Marsie, Wenus, Księżycu. W porównaniu do istniejących na rynku rozwiązań, projektowany spektrometr będzie charakteryzował się niespotykaną miniaturyzacją i wysoką czułością – informuje Creotech w komunikacie.

Creotech w ramach projektu odpowiedzialny jest za opracowanie i wyprodukowanie elektroniki kontroli i odczytu systemu spektrometru wraz z oprogramowaniem oraz za prowadzenie testów środowiskowych systemu.

Jak podkreśla spółka, udział w projekcie wiąże się z rozszerzeniem współpracy z ESA, a właściwa realizacja pierwszej fazy projektu może mieć pozytywny wpływ na uczestnictwo Creotechu w kolejnych fazach projektu, włączając potencjalnie możliwą produkcję urządzania na potrzeby misji kosmicznych np. na Marsie, Wenus czy Księżycu.

Budżet całego projektu wynosi 449 172,54 EUR netto, zaś na Creotech przypada 149 535,77 EUR netto. Czas realizacji projektu ustalony został na 15 miesięcy. Projekt zakończy się na poziomie gotowości technologicznej 4, ale zarząd Creotechu spodziewa się kontynuacji projektu w ramach kolejnych zleceń.

Projekt „MEMS Based Mass Spectrometry” będzie realizowany w ramach programu ESA EXPRO+. Politechnika Wrocławska i Creotech planują obecnie podpisanie umowy wykonawczej, a następnie przystąpią do realizacji projektu dla ESA (Politechnika Wrocławska jako lider, Creotech w roli partnera).
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 28 2023 17:23 V21.1.4-1
reklama
reklama