reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Łukasiewicz: polsko-tajwańska współpraca w branży chipów

Wizyta w Tajpej zainicjowała polsko-tajwańską współpracę w dziedzinie półprzewodników. Wspólne prace badawczo-rozwojowe będą prowadzone w instytutach Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Na mocy porozumienia zawartego między Instytutem Techniki Przemysłowej (ITRI) na Tajwanie a Centrum Łukasiewicz obie strony zobowiązały się do prowadzenia technologicznych prac badawczo-rozwojowych dotyczących przyrządów półprzewodnikowych na bazie azotku galu dla elektroniki wysokich mocy i wysokich częstotliwości.

– Tajwan to światowy lider w produkcji półprzewodników. Natomiast Polska jest jednym z europejskich liderów w produkcji części dla sektora motoryzacyjnego. Połączenie potencjałów w tych obszarach stanowi znakomitą okazję do nawiązania i umocnienia wzajemnej współpracy, która może przynieść korzyści naukowe i biznesowe obu państwom. Podpisane dzisiaj porozumienie zakłada rozpoczęcie prac nad projektami B+R z obszaru wykorzystania technologii GaN w elektromobilności – powiedział Jakub Kaczmarski.

Sieć Badawcza Łukasiewicz podkreśla, że już od dawna inwestuje w najnowocześniejszą infrastrukturę mikroelektroniczną, która ułatwia rozwój przemysłu półprzewodnikowego. Zwiększanie potencjału w tej dziedzinie to tylko jedno z działań, które podejmujemy w celu transformacji w kierunku Przemysłu 4.0. Utworzenie polsko-tajwańskiej grupy roboczej ds. półprzewodników pozwoli oszacować i zwiększyć potencjał dwustronnej współpracy w tym obszarze – czytamy w komunikacie.

W ramach Polsko-Tajwańskiego Forum Inwestycyjnego potencjał do współpracy z Łukasiewiczem zaprezentowany został 36 tajwańskim firmom z sektora wysokich technologii, w tym TSMC, Acer, Realtek.

Przedstawiciel Sieci Badawczej Łukasiewicz był członkiem rządowej delegacji, która uczestniczyła w konsultacjach gospodarczych oraz w forum inwestycyjnym i  licznych spotkaniach z przedstawicielami tajwańskiego biznesu i nauki. W wyjeździe na Tajwan brali również udział przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1