reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© adam121 dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Creotech: wyższy zysk w pierwszym kwartale

Creotech Instruments podsumował pierwszy kwartał: zysk netto wyniósł 0,57 mln PLN, czyli około dwa razy więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Notowana na NewConnect spółka dostarczająca rozwiązania dla branży kosmicznej oraz komputerów kwantowych podsumowała wyniki za I kwartał 2022 r. W raportowanym okresie firma, w relacji r/r, odnotowała około dwukrotny wzrost zysku netto, który od stycznia do marca br. wyniósł 0,57 mln PLN. W raportowanym okresie Creotech osiągnął również r/r 24% wzrost wyniku EBITDA, który ukształtował się na poziomie prawie 1,5 mln PLN. Natomiast przychody ogółem w tym okresie wyniosły 9,4 mln PLN i utrzymały się na poziomie podobnym do analogicznego okresu poprzedniego roku, kiedy to zamknęły się kwotą 9,8 mln PLN.

– Systematyczny wzrost zysków Creotech Instruments wynika w głównej mierze z efektywnego zarządzania kluczowymi obszarami biznesowymi z zakresu branży kosmicznej oraz technologii kwantowych. Dalszy rozwój spółki w tym ostatnim segmencie będzie dodatkowo napędzany udziałem Creotech w strategicznym projekcie, jakim jest realizacja budowy pierwszego dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej – pisze spółka w komunikacie.

Kilka dni temu międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzi spółka, otrzymało od Komisji Europejskiej zaproszenie do zawarcia umowy na budowę takiego komputera. Obszar technologii kwantowych jest jednym z głównych filarów działalności Creotech Instruments. Zawarcie umowy ramowej planowane jest jeszcze na ten rok, a więcej informacji na ten temat podawaliśmy w tym artykule. 

– W I kwartale 2022 roku udało nam się istotnie zwiększyć marżę generowaną na działalności komercyjnej, pomimo spadku przychodów. Było to wynikiem zmiany miksu sprzedażowego – niższe przychody z relatywnie nisko marżowych projektów kosmicznych zrekompensowaliśmy znacznymi wzrostami sprzedaży w znacznie wyżej marżowych segmentach – produkcji zaawansowanej elektroniki oraz podsystemów do komputerów kwantowych – informuje Maciej Kielek, wiceprezes ds. finansowych w Creotech Instruments SA.

Maciej Kielek dodaje, że wypracowane wyniki zarząd uznaje za bardzo dobre, zwłaszcza mając na uwadze wysokie koszty prowadzonych projektów badawczo-rozwojowych, których ostateczne produkty zostaną wdrożone do oferty produktowej na przestrzeni najbliższych 2 lat.

– Dodatkowo należy podkreślić, że do końca 2023 roku spółka będzie bardzo mocno inwestować w rozwój strategicznych produktów, które, według obecnych założeń, od 2024 roku pozwolą nam na skokowe zwiększenie skali prowadzonej działalności i generowanych marż – wskazuje Maciej Kielek.

Creotech Instruments jest również bardzo aktywny na polskim rynku kosmicznym. W kwietniu 2022 roku spółka zrealizowała I fazę strategicznego projektu PIAST realizowanego dla polskiego wojska, którego celem jest umieszczenie 3 satelitów obserwacyjnych, opartych na autorskiej platformie HyperSat, na orbicie okołoziemskiej w 2024 roku. Pierwszym testem technologii HyperSat będzie wystrzelenie pierwszego polskiego mikrosatelity obserwacyjnego – EagleEye, które planowane jest na przełom 2023 i 2024 roku. 
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama