reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Zortrax Przemysł elektroniczny |

Zortrax zwiększył kwartalne przychody o prawie 50%

Przychody Zortrax za I kwartał 2022 roku wyniosły 17,6 PLN, co oznacza wzrost o blisko 48% kwartał do kwartału – raportuje producent z branży druku 3D.


  • Znormalizowana EBITDA w I kwartale 2022 r. wyniosła 2,7 mln PLN, wobec 0,7 mln PLN w IV kwartale 2021 r.
  • Spółka zanotowała zysk netto na poziomie 0,3 mln PLN.
  • Dynamiczny wzrost przychodów wynika z koncentracji na kluczowych rynkach o dużym potencjale: edukacyjnym i kosmicznym.

Przychody Zortrax za I kwartał 2022 r. wyniosły 17,6 mln PLN i były o blisko 48% wyższe niż w IV kwartale 2021 r. i o 86% wyższe niż łączne przychody Zortrax i Corelens (przed połączeniem podmiotów) w I kwartale 2021 roku. Znormalizowana EBITDA w I kwartale 2022 r. wyniosła 2,7 mln PLN, wobec 0,7 mln PLN w IV kwartale 2021 r, co stanowi wzrost o blisko 298%. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, kiedy to znormalizowana EBITDA wyniosła 1,1 mln PLN, wzrost wyniósł 148%.

Jak podkreśla firma, mimo wysokich, niegotówkowych kosztów amortyzacji wartości firmy w kwocie 1,3 mln PLN, w I kwartale 2022 r. Zortrax zanotował zysk netto w wysokości 0,3 mln PLN.

– W ubiegłym roku skupiliśmy się na najbardziej perspektywicznych rynkach. Efekty naszych działań są widoczne już w pierwszym kwartale 2022 r. Jednym z kluczowych kierunków działalności jest dla nas sektor edukacyjny. Dynamicznie zmieniający się świat wymaga adekwatnych metod nauczania. Dlatego nowoczesne technologie, takie jak druk 3D, mogą być z powodzeniem wykorzystywane w procesie edukacyjnym. Strategiczne partnerstwo z polskim liderem branży EdTech, tj. firmą Skriware, pozwala nam z sukcesem wdrażać nasze rozwiązania w szkołach i stać się beneficjentem dynamicznego rozwoju sektora edukacyjnego – komentuje Mariusz Babula, prezes zarządu Zortrax S.A.

W IV kwartale 2021 r. Zortrax rozpoczął dostarczanie do Skriware drukarek 3D dostosowanych do potrzeb rynku edukacyjnego. Urządzenia Zortrax stanowią element autorskiego ekosystemu Skriware wdrażanego w szkołach zarówno w kraju (m.in. w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości), jak i za granicą.

– Kolejnym rynkiem, wokół którego skupiamy swoje działania, jest rynek kosmiczny. Jednym ze strategicznych partnerów Zortrax jest Europejska Agencja Kosmiczna. Realizacja projektów na rzecz ESA potwierdza zdolność spółki do dostarczania wysoce zaawansowanych rozwiązań z obszaru druku 3D, które spełniają najbardziej restrykcyjne normy. Ta współpraca ma wymiar nie tylko komercyjny. Jest dla nas również inspiracją do dalszego rozwoju technologicznego – mówi Mariusz Babula.

Na 2022 rok zaplanowana jest misja kosmiczna WISA Woodsat, podczas której w warunkach przestrzeni kosmicznej przetestowane zostaną wydruki przygotowane ze specjalnych polimerów mających właściwości półprzewodnikowe. Jednym z nich jest Z-PEEK – wysokotemperaturowy materiał od Zortrax. Filament przeszedł restrykcyjne testy w certyfikowanym laboratorium Europejskiej Agencji Kosmicznej, a 17 marca 2022 r. ESA wydała oficjalny raport potwierdzający jego zgodność z normą dotyczącą odgazowania polimerów do zastosowań kosmicznych.

– Ostatnim kluczowym rynkiem jest rynek medyczny, w szczególności stomatologiczny. Jeszcze w tym roku zaprezentujemy rozwiązania dedykowane tej branży, co pozwoli nam stać się beneficjentem szybko postępującej cyfryzacji w tej dziedzinie – dodaje Mariusz Babula.
 

reklama
reklama
May 29 2023 15:20 V20.14.29-1